Türk vergi sisteminde kat karşılığı (arsa karşılığı) inşaat işlerinin vergilendirilmesi
Taxation of flat remuneration (land remuneration) civil works in Turkish tax system
- Tez No: 210963
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET BUMİN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Konut ve isyeri ihtiyacının artmasına paralel olarak, yogun talep nedeniyle topragın (arsa, arazi) asırı derecede kıymetlenmesi, buna karsın müteahhitlerin yüksek rakamlara ulasan arsalar için finansmana katlanmak istememeleri arsa sahipleri ile müteahhitleri ?arsa karsılıgı insaat?, ?kat karsılıgı insat?,“arsa payı karsılıgı bagımsız bölüm yapımı”gibi isimlerle anılan bir sistem içerisinde bulusturmustur. Arsa payı karsılıgı bagımsız bölüm yapımı islerinin vergilendirilmesi, Türk Vergi Sisteminde pek çok açıdan tereddüt yaratan konulardan birisidir. Bu islerde vergilemenin nasıl yapılacagı ile ilgili özel bir yasal düzenleme yoktur. Maliye daresinin bu islerin vergilendirilmesinde uygulanacak esasları tüm yönleri ile ortaya koydugu Teblig bazında kapsamlı bir görüsü de bulunmamaktadır. Bu nedenle, pek çok konuda inceleme elemanlarının taktirinin ön plana çıktıgı bu islerin vergileme hususu, Vergi daresi ile mükellefler arasında uyusmazlık yaratmaktadır ve konu defalarca Yargı Mercilerine tasınmıstır/tasınmaktadır. Yargı da ise genel olarak vergi idaresinin uygulamasının yargı mercilerince kabul görmedigi ve idarece yapılan tarhiyatların çogunlukla bozuldugu görülmektedir. Gerçi yargı mercilerinin (Danıstay'ın) bu hususta pek çok kararı bulunmasına ragmen tam bir içtihat olustugu söylenemez. Netice olarak arsa payı karsılıgı bagımsız bölüm yapımı islerinin vergilendirilmesinde bir çok problemli husus mevcuttur. Çalısmamız iki bölüm halinde yapılmıstır. Birinci bölümde arsa payı karsılıgı bagımsız bölüm yapımı sözlesmelerinin hukuki durumu irdelenmistir. Çalısmamızın ikinci bölümünde ise bu islerin vergilendirilmesi hususu irdelenmistir. Çalısmamızın kapsamı gelir üzerinden alınan vergiler ve Katma Deger Vergisi ile sınırlandırılmıstır. Bu islerin vergilendirilmesinde asıl tereddütlü olan vergiler de bunlardır. Çalısmamızda bu islerin vergilendirilmesi ile ilgili bir çok husus irdelenmis ve gerek ilgili kısımlarda gerekse sonuç bölümünde sahsi kanaatlerimiz ve önerilerimiz belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
In parallel with increase of residence and office need, territory (land, terrain) has over-valued due to powerful demand. On the other hand, no desire of contractors to endure financing for lands reaching high amounts makes landowners and contractors meet inside a system mentioned by names such ?land remuneration construction?, ?flat remuneration construction?, ?separate block construction for shares of land remuneration?. Taxation of separate block construction for shares of land remuneration is one of subjects that create hesitation from a great many aspects in Turkish Tax System. There is not any particular legal regulation for these works related with how taxation will be made. Finance Administration does not also have an extensive opinion in terms of declaration, which introduces principles for taxation of these works in an across the board way. On this account, taxation matter of these works in which investigation staff?s discretion come to the fore, creates a conflict between Tax Administration and taxpayers and matter was extracted / is extracted to Judgment Authority plenty of times. In judgment, generally it is seen that judgment authority does not agree with implementation of tax administration and assessments made by administration are mostly reversed. In fact, judgment authority (Council of State) has many decrees for this matter though, saying exact case law arises is not possible. Consequently, there are many problematic matters at taxation of separate block construction for shares of land remuneration works. Our study comprises of two parts. In first part, legal status of separate block construction for shares of land remuneration contracts is explicated. In the second part of our study, taxation matter of these works is explicated. Extent of our study is limited with taxes on income and Value Added Tax. At taxation of these works hesitant taxes are these actually. Many matters related with taxation of these works are explicated and our personal opinions and suggestions are specified in conclusion part and also in related parts.