İlköğretim okullarında sosyal kulüp çalışmalarının öğrencilerin yöneticilik niteliklerinin gelişmesine katkısı: Beypazarı ilçesinde bir araştırma
Aditive to students? management character evolution of the educational club studies which are being done in the primary schools: A practice in Beypazarı
- Tez No: 211218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Eğitici çalışmalar, dersler dışında yapılan bütün faaliyetleri kapsar. Milli bayramlar, belirli gün ve haftaların kutlanması, sosyal kulüp çalışmaları, okul ve sınıf günleri, geziler, tiyatro çalışmaları vb. faaliyetler; eğitici çalışmalar kapsamındadır. Eğitici çalışmaların merkezinde öğrenci kulüplerinin etkinlikleri yer alır.İlköğretim kurumlarında eğitici çalışmalar yönetmelik hükümlerine göre yürütülmektedir. Yönetmelik, eğitici çalışmaları hem ders içi, hem de ders dışı faaliyetler olarak düzenlemesine karşın, 2005-2006 öğretim yılı II. Dönemine kadar haftalık zaman çizelgelerinde, eğitici çalışmalara ders saati ayrılmamıştır. Yönetmeliğe göre, okullarda hangi kulüplerin kurulacağı öğretmenler kuruluna bırakılmıştır. Öğrenci kulüpleri, okulun ve çevrenin imkanı ve ihtiyaçlarına göre kurulur. Her öğrenci kulübünün en az bir rehber öğretmeni vardır.İlköğretim okullarında sosyal kulüp çalışmalarının öneminin yeterince anlaşılmadığı ve uygulamalarda sorunlar olduğu eğitim çevrelerinde tartışılmaktadır.Bu araştırmada, ilköğretim okullarının birinci ve ikinci kademelerinde yapılan sosyal kulüp çalışmalarının öğrencilerin yöneticilik niteliklerinin gelişmesine katkısını incelemeye yönelik olarak Ankara-Beypazarı ilçe merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bulunan 10 ilköğretim okulu ve bu okullardaki yönetici ve öğretmenler örneklem grubu olarak belirlenmiştir.Örneklem grubuna dahil edilen okullardaki yönetici ve öğretmenlere dağıtılan anketlerden 140'ı geçerli sayılmış ve bilgisayar ortamında SPSS programına aktarılmıştır. Tek yönlü varyans analizi (Anova) tekniği kullanılarak değerlendirilmiştir. Sorulara verilen cevapların frekans ve yüzdeleri tablolarda gösterilmiş, yorumlar yapılmıştır. Bağımsız değişkenler, bölüm bütününe uygulanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Educational studies include all activities which are done outside of lessons. They include national holidays, celebrating of determined days and weeks, student social activities, school and class days, trips, theatre activities etc. The social activities of the students are concerned as the centre of the educational studies.Educational studies in elemantary schools are executed according to the curriculum. Although educational studies are arranged by the curriculum as both class activities and free activities, until 2005-2006 second term they don?t take place in the weekly time table as class hours. Which social activities will be organized left to the choice to the teachers committee in curriculum. Social activities are organized according to the conditions and needs of school and surroundings. Ezch activity has got at least one guide teacher.It is being debated that the importance of educational clubs has not been properly understood in primary schools and that there are problems in application.In this research, we tried to examine the aditive to students? management character evolution of the edicational club studies which are being done in the first and second step of primary schools. It is included 10 primary schools which are bounded to Ankara-Beypazarı National Edication Directorate and also administrators and teachers who work in those scholls added to the sample group.From the administrators and teachers who are included to the sample group, which are 140 have answered questionaire and it has been transfered into SPSS programme on PC. One way anova variance analysis (Anova) statistical techinique are used. Frequency and percentage of answers were showed with tables and explained (interpreted). Independent (competitive) variables were realized by conforming the whole unit.