Birlikte soralım birlikte öğrenelim tekniğinin öğrenci başarısına etkisi: Bilgi ve iletişim teknolojisi dersi örneği
The effect od asking together learning together technique on student?s success: Its application in information and communication techonology lesson
  1. Tez No: 211217
  2. Yazar: DEMET YIKMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERİMAN TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada orta öğretim birinci sınıf Bilgi ve İletişim Teknolojisi Dersinde ?Birlikte Soralım Birlikte Öğrenelim? tekniğinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısına etkisi incelenmiştir.Araştırmada kontrol gruplu ön-test-son-test deney deseni uygulanmıştır. Araştırmaya deney grubundan 32, kontrol grubundan ise 26 olmak üzere toplam 58 öğrenci dahil edilmiştir. Deney grubuna ?Birlikte Soralım Birlikte Öğrenelim? tekniği, kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarında dersler araştırmacı tarafından yürütülmüştür.Araştırmanın verileri, gruplara ön-test ve son-test yapılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve t- testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda ?Birlikte Soralım Birlikte Öğrenelim? tekniğinin Bilgi ve İletişim Teknolojisi Dersinde öğrencilerin akademik başarısı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.Bilgi ve İletişim Teknolojisi Dersi'nde ?Birlikte Soralım Birlikte Öğrenelim? tekniğinin öğrencilerin akademik başarısı üzerinde cinsiyetin önemli farklılıklar göstermediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the effects of the ?Asking Together Learning Together? technique, on the students? academic success besides the traditional teaching methods at the first class of high school in the Information and Communication Technology lesson.The pre-test and post-test patterns were used in the research. The research was applied to a total of fifty eight students. Thirty two of those were in the test group whereas twenty six ones were in the control group. During the research ?Asking Together Learning Together? technique was exercised on the test group. In the control group the traditional teaching approach was applied to the students. The lessons in the test and control groups were guided by the researcher.The data of the research was collected through the application of pre-test and post-test on both of the groups. During the analysis of this data the arithmetic mean, standard deviation and t-test were used.At the end of the research it was concluded that the ?Asking Together Learning Together? technique of the cooperative learning method is effective on the students? academic success in the Information and Communication Technology lesson.It also became apparent that in the ?Asking Together Learning Together? technique gender differences have no serious effect on the students? academic success.