Kentlerin markalaşması: Konya örneği
Branding of the city: Konya examples
  1. Tez No: 477204
  2. Yazar: HABİP GÜDENDEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kentin veya bölgenin markalaşması, bir şehrin neyi ile tanındığından daha fazlasıdır. Şehrin güçlü ve ayırt edici özelliklerinin belirlenmesiyle başlayan zorlu ve uzun bir süreçtir. Bu araştırmada kentlerin marka olma sürecinde, Konya kentine dışarıdan gelen öğrencilerin kentin markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla algıları ölçülüp değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı marka olmak isteyen kentlerdeki üniversite öğrencilerinin eğitim gördükleri yer ile ilgili marka kent algılarını ve tutumlarını araştırmaktır Kentin markalaşması kentte yaşayan veya kente sonradan gelen her fert, kurum, kuruluş ve işletmeler için önem arz etmektedir, bu tez çalışmasında Üniversite öğrencilerinin gözüyle kentin mevcut durumunun analiz edilmesi ve gelecekte şehir ile ilgili planlar, öneriler ve farkındalıkları değerlendirilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Marka kavramı üzerinde durulmuş, ikinci ve üçüncü bölümlerde kentlerin markalaşması ve Konya kentinin markalaşma konusunda mevcut durumunun analizi yapılmıştır. Çalışmanın son kısmında ise alan araştırılması yapılmış, üniversite öğrencilerinin kentin markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasındaki veriler değerlendirildiğinde; öğrencilerin çoğunluğunun Konya'yı bir marka kent olarak gördüğünü ve tarihsel birikimin, Konya şehrinin markalaşmada önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Branding of a city or a region is more than what a city is recognized with. It is a challenging and long process that starts with identification of strong and distinctive features of the city. This study was carried out to measure and evaluate perceptions of students in Konya province coming from outside the city of Konya in order to contribute to branding of the city during the branding process which is on the agenda nowadays. The purpose of the study was to reveal brand city perceptions and attitudes of the university students in the cities which want to be a brand regarding the city they are in. Branding of the city is important for every individual, institution, organization and enterprise that lives or comes to the city. In this thesis study, the present condition of the city was analysed from the university students' points of view, and evaluation was carried out on the plans, suggestions and awareness about the city in the future. The study consisted of four parts. The first chapter was devoted to the concept of brand. In the second and third chapters, the current situation was analysed about branding of cities and particularly the city of Konya. In the last chapter, literature review was carried out and a survey study was conducted in order to contribute to branding of the city from the university students' points of view. In the light of the data obtained from the survey; it can be suggested that majority of the students see Konya as a brand city and the historical accumulation of Konya city is an important factor in its branding.