Doğal afetlerin toplumsal tarihin oluşumundaki etkisi ve tarih öğretimindeki yeri
The effect of natural disasters on formation of sosial history and its importance in history teaching
  1. Tez No: 211462
  2. Yazar: SEVDİYE SEHA KARACA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FİKRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Tarih, Education and Training, Sociology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Doğanın iç dinamikleri sonucu oluşan ve insan iradesinin tamamen dışında gelişen olaylar doğal afet olarak adlandırılmaktadır. Deprem, sel ve su bask n?, salg n hastalık, toprak kayması, heyelan, fırtına, aşırı sıcaklar, kar ve don olayları, kurakl k ve kıtlık gibi insan iradesini aşan, buna mukabil toplumsal yaşamı doğrudan etkileyen bu afetler; insan yaşamındaki önemlerine karşın modern tarihçilikte yeterince araştırılmamıştır. İlk ve orta öğretim ders kitaplarında da yeterince işlenmemiştir. Doğal afetlerin oluşumuna engel olabilmek mümkün olmamakla birlikte; toplumun bu olaylar n tarihsel boyutlar n irdeleyebilecek derecede ? ? bilgilendirilmesi, yaşanabilecek doğal afetlerin sonuçlarının en hafif şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır. İşte bu bilgiler ışığında toplumun bilinçlendirilmesi, doğal afetlerin toplumsal tarih üzerindeki etkilerini irdeleyebilmelerinin sağlanması, önceden al?nabilecek tedbirlerle bunlar n en az zararla atlatılabilmesine olanak sağlayacaktır. Bu tez, bu önemli konuda bir materyal olarak toplumsal bilincin gelişmesine katkıda bulunacak, ayrıca uygulanabilecek yararlı davranışları gösterme yolunda bir adım olacakt r. Araştırmalar sonucunda oluşturulan ?DOĞAL AFETLERİN TOPLUMSAL TARİHİN OLUŞUMUNDAKİ ETKİSİ VE TARİH EĞİTİMİNDEKİ YERİ? adlı tez, doğal afetin tanımı ve kapsamı, depremler, su baskınları, çekirge istilaları, kurakl?k, k?tl k gibi doğal afetlerin belli başlılarını ve bunların toplumsal hayat? nas l etkilediklerini, doğal afetler karşısında Osmanlı Devletinin tutumunu ve günümüzdeki tarih ders kitaplar nda bu konu ile ilgili bölümlere daha fazla yer verilmesinin önemini anlatmaktad
Özet (Çeviri)
The events which are formed by nature and totally developed completly the control of human beings are named natural disasters. Even though these natural disasters such as eartquakes, torrents, epidemic diseases, land sides, storms, snowstorms, frosts, droughts, famines, which directly effect social life and human beings, are not studied in modern history. Also they are not given enough importance in history teaching in schools. Natural disasters can not be prevented. However, If we are thoroughly informed about them and their historical results, we can protect ourselves against the destruction of these natural disasters. In this paper, I will try to inform people and point the precautionary measures by telling the history of natural disasters and their negative effects on human social life. If we become more concious of the history of the natural disasters, we can diminish the destruction of these natural disasters on social life. This paper which is titled as ?THE EFFECT OF NATURAL DISASTERS ON FORMATION OF SOCIAL HISTORY AND ITS IMPORTANCE IN HISTORY TEACHING? includes the description and extent of natural disasters, eartquakes, torrents, the attacks of grasshoppers, drought, famine and their effects on social life. Apart from this , it shows the manner of Ottoman Empire against the natural disasters and I believe that this subject must be dealt with more fully in history books.