Ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarının araştırılması
Investigating the attitudes of the secondary education students towards the physical education lesson
  1. Tez No: 211831
  2. Yazar: MEHMET GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Arastırmanın amacını, ortaögretim ögrencilerinin beden egitimi dersine iliskin tutumlarının belirlenmesi, ortaögretim ögrencilerin kisisel özelliklerine göre beden egitimi dersine iliskin tutumları arasındaki farklılıkların incelenmesi ve ortaögretim ögrencilerinin beden egitimi ögretmenlerinin kisisel ve mesleki özelliklerine göre beden egitimi dersine iliskin tutumları arasındaki farklılıkların incelenmesi olusturmaktadır. Arastırma grubunu, 2006?2007 egitim ve ögretim yılında Malatya il merkezinde bulunan 10 genel lisede ögrenim gören 1200 ögrenci ile 4 meslekî ve teknik lisede ögrenim gören 300 ögrenci olmak üzere toplam 1500 ögrenci olusturmaktadır. Ögrenciler 9., 10. ve 11. sınıflarda rasgele (random) yöntemle seçilmislerdir. Arastırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden olusan anket formu kullanılmıstır. Anket formunun birinci bölümü, ögrencilerin kisisel bilgi ve özelliklerini içeren 14 sorudan; ikinci bölümü, Beden Egitimi Dersi Tutum Ölçegi'nden; üçüncü bölümü ise beden egitimi ögretmenlerinin mesleki ve kisisel özelliklerini içeren 10 sorudan meydana gelmistir. Anketin ikinci bölümünü olusturan Beden Egitimi Dersi Tutum Ölçegi, 600 ögrenciye uygulanarak gelistirilmistir. Ölçek, 11 maddesi olumsuz ve 24 maddesi olumlu olmak üzere toplam 35 maddeden meydana gelmistir. Ölçek tek boyutlu olup, tek faktörün açıkladıgı varyans %36,19 ve birinci öz degeri 12,67'dir. 45 gün ara ile 50 ortaögretim ögrencisine uygulanması sonucu elde edilen test tekrar test yöntemine göre güvenirlilik katsayısı 0,80 olarak ve tutarlılık katsayısı (Cronbach Alfa) 0,94 olarak bulunmustur. Verilerin analizleri için ikili karsılastırmalarda Mann-Whitney U Testi ve çoklu karsılastırmalar için Kruskal-Wallis Varyans Analizi kullanılmıstır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmistir. Çoklu karsılastırmalarda Kruskal Wallis Varyans Analizinde sonuçların anlamlı farkın çıktıgı durumlarda Bonferrroni Düzeltmeli Mann Whitney U Testi uygulanmıstır. Arastırma sonucunda, 1) Ortaögretim ögrencilerinin beden egitimi dersine iliskin tutumlarının olumlu oldugu bulunmustur. 2) Ortaögretim ögrencilerinin cinsiyetlerine, sınıflarına, okul türlerine, ebeveynlerinin egitim düzeylerine, üniversite hazırlık kurlarına gitme durumlarına, bos zamanlarında egzersiz ve spor yapma sıklıklarına ve bir kulüpte spor yapmalarına göre beden egitimi dersine iliskin tutumları arasında anlamlı düzeyde fark bulunmustur. 3) Ortaögretim ögrencilerinin yaslarına, kardes sayılarına, ebeveynlerinin hayatta olma durumlarına, ebeveynlerinin mesleklerine ve ailelerinin aylık ortalama gelirlerine göre beden egitimi dersine iliskin tutumları arasında anlamlı düzeyde fark bulunamamıstır. 4) Ortaögretim ögrencilerinin beden egitimi ögretmenlerinin kisisel ve mesleki özelliklerine göre beden egitimi dersine iliskin tutumları arasında anlamlı düzeyde farklar bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to define the attitudes of the secondary education students towards the physical education lesson, to examine the difference between the attitudes of the secondary education students towards physical education lesson and their personal characteristics and to examine the difference between the attitudes of the secondary education students towards physical education lesson and personal and professional features of the physical education teachers. Research group includes 1200 students being instructed in 10 General High Schools and 300 students being instructed in 4 Vocational and Technical High Schools, in all 1500 students, located in Malatya Province during the academic year of 2006-2007. Students were chosen from 9th, 10th and 11th classes at random. A questionnaire form including three parts was used as data collecting tool in the research. The first part of the questionnaire had 14 questions including personal information and features of the students; the second part including Physical Education Lesson Attitude Scale, and the third part had 10 questions including personal and professional features of the Physical Education teachers. The Physical Education Attitude Scale constituting the second part of the questionnaire was developed by applying to 600 students. The scale consists of 11 negative items and 24 positive items, in all 35 items. The scale has one dimension, one factor explaining the variance 36,19% and the first core value is 12,67. The reliability coefficient is 0,80 and between the front tests and the end tests applied to 50 secondary education students in each 45 day time and the consistency coefficient is 0,94 (Cronbach Alfa). Mann Whitney U Test in dual comparisons and Kruskal Wallis Variance Analyses in multi comparisons were used for analysis of the data. The significance level was defined 0,05. when the differences in significance occurred in the results of Kruskal Wallis Variance Analyses in multi comparisons, Mann Whitney U Test with Bonferroni?s correction was applied. Results of the study; 1) The attitudes of the secondary education students towards the physical education lesson have been defined as positively, 2) A difference in significance level has been obtained between the attitudes of the students towards the physical education lesson and their sexualities, classes, school types, education levels of their parents, attending the university preparation courses, doing the exercises in their spare time and frequency of doing sports and doing sports in a club. 3) A difference in significance level hasn?t been found between the attitudes of the students towards the physical education lesson and their ages, number of their sibling, existence of their parents and their parents? jobs and their parents? monthly incomes. 4) Differences in significance level have been obtained between the attitudes of the students towards the physical education lesson and the personal and professional features of the physical education teachers.