Öğrencilerin kuvvet konusundaki başarılarının kavram haritası ile ölçülmesi
Measuring students' success about 'force' by concept mapping
- Tez No: 211832
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEBNEM KANDİL İNGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, kavram haritasının öğretimin değerlendirme aşamasında kullanılabilirliğini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 2006-2007 öğretim yılının güz döneminde okumakta olan 5. sınıf öğrencileri ve 2005-2006 öğretim yılı Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Fizik Öğretmenliği Bilimdalı Tezsiz Yüksek Lisans programına kayıtlı 44 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ?iki? veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlardan ilki, ?Kuvvet ve Kuvvet Çeşitleri? ve ?Kuvvet Kanun? ları ile ilgili öğrenciler tarafından çizilen kavram haritaları, ikincisi ise öğrenciler tarafından cevaplandırılan FCI (Force Concept Inventory) başarı testidir. Öğrencilerin çizmiş olduğu kavram haritası dört ayrı puanlama yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bunlar: 1-) Novak ve Gowin (1984) Puanlama yöntemi 2-) Bütünlük Puanlama yöntemi 3-) Lyn Roberts ve Beverley Moriarty Puanlama yöntemi (1996) ve 4-) İlişkisel Puanlama yöntemidir. Öğrencilerin FCI başarı testinden aldığı puanlar 100 üzerinden hesaplanmıştır. Bu beş puanlama yöntemine göre alınan puanlarla G katsayısı (genellenebilirlik) hesaplanmıştır (G=0,7). Kavram haritası puanlama yöntemleri ile FCI testi sonuçları arasındaki korelasyon katsayıları .16 ile .32 aralığında değişen değerler bulunmuştur. Bulunan bu korelasyonun zayıf çıkmasının sebebinin testin; kavramları, kavram haritasının ise kavramlar arası ilişkiyi ölçmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bulunan `G' katsayısının yüksek çıkması kavram haritalarının değerlendirme yöntemi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Kavram haritası değerlendirme yöntemi diğer geleneksel yöntemlerin yanında eksikliği giderme anlamında kullanılırsa faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether concept mapping can be used in the assessment step of teaching. The Sample consists of students studying at Gazi University Physics Teaching program and 5th year students enrolled in fall 2006 ? 2007 and 44 students enrolled in the Masters without thesis program of Education at the Physiscs Teaching program of the Gazi University?s Institute. In the study, two data collecting tools were used. One of them was concept ? mapping about ?Force and Kinds of Force? and ? Laws of Force ? and the other one was FCI (Force Concept Inventory) test. Students? Concept maps were evalualated by four different scoring techniques 1) Novak and Gowin (1984) 2) Totality 3) Lyn Roberts and Beverley Moriarty (1996) 4) Relational scoring techniques. Student scores from the FCI were out of 100. G coefficient has been calculated according to the scores from these four scoring techniques (G= 0,7). The coefficient of correlation between the scoring techniques of concept mapping and the results of FCI test has been found between the range of .16 and .32. It is assumed that the reason of the result of the correlation is due to the fact that the test measures the concepts and the concept map measures the relation between the concepts. The high result of `G? coefficient shows that concepts maps can be used as a technique of assessment. It is thought that it will be more beneficial if the technique of concept mapping is used in addition to traditional assessment techniques.