Kronik hepatitli bireylerde anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) gen polimorfizminin incelenmesi ve ade aktivitesinin belirlenmesi
Investigation of angiotensin converting enzyme (ACE) gene polymorphism and determination of ACE activity in individuals with chronic hepatitis
- Tez No: 212605
- Danışmanlar: PROF. DR. S. SEYHAN TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Çukurova Bölgesi'nde yaşayan 20 kronik hepatit hastası (15 erkek, 5 kadın) ve 29 sağlıklı yetişkin bireyin (29 erkek) plazma ADE aktiviteleri ve ADE genotipleri belirlenmiştir. Ortalama aktivite değerlerinin hasta grubu için 27,16 + 8,55 U/L, kontrol grubu için ise 25,77 + 6,97 U/L olduğu bulunmuştur. Her iki grup için insersiyon (I) polimorfizmi gösteren allel sayısının delesyon (D) polimorfizmi gösteren allel sayısına (I/D) oranı sırasıyla 0,43 ve 0,23 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, plasma ACE activities and ACE genotypes were determined in 20 adult patients with chronic hepatitis (15 males, 5 males) and 29 (29 males) adult healthy controls living in Cukurova Region. Averages of ACE activities were found as 27.16 ± 8.55 U/L and 25.77 + 6.97 U/L for patients and healthy subjects, respectively. The ratios of allele number of showing insertion polymorphism (I) to allele number of showing deletion polymorphism (D) were accounted as 0.43 and 0.23 for patients and healthy subjects, respectively.