Farklı borlama sürelerinin transmisyon çeliğinde abrasiv aşınma davranışlarına etkisinin incelenmesi
The investigation on efect of different boronizing time to abrasive wear resistance of transmission steel
- Tez No: 212660
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT İZCİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geleneksel sertlestirme yöntemlerine kıyasla borlamanın pek çok avantajı vardır. Yüzeyde olusturdugu borür tabakasıyla malzemeye, yüksek sertlik degerleri, asınmaya karsı dayanım, yüksek sıcaklık dayanımı, oksidasyon ve korozyona karsı dayanım gibi üstün özellikler kazandırmaktadır. Bu çalısmada Ç 1040 çeligine, farklı sürelerde ve farklı sıcaklıklarda katı borlama yöntemi ile yüzey sertlestirme islemi uygulanmıstır. Elde edilen numuneler abrasiv asınma dayanımları açısından incelenmistir. Farklı borlama süreleri ile yüzeyleri sertlestirilmis numunelerin abrasiv asınma dayanımları karsılastırılmıstır. Borlanmıs malzemelerin yüzeylerinde abrasiv asınmaya karsı dayanımlarında yüksek oranda artıs elde edilmistir. Anahtar Kelimeler : Borlama, Borür Tabakası, Abrasiv Asınma
Özet (Çeviri)
Boronizing has many advantages in comparison with tradional hardining methods. The boride layer has high hardening value and keeps it?s hardeness at high temperatures and it also shows favorible properties, such as the resistance to wear, oxidation and corrosion. In this study, the effect of boronizing on the abrasive wear resistance of transmission steel, Ç 1040, was ivestigated. The samples were boronized by pack boronizing method for different durations. Then wear tests were applied on the specimen using pinon disk method. It has been formed that surface hardness and abrasive wear resistance of boronized samples were much beter than that of untreated samples. t has also been determined that bored layer thickness and abrasive wear resistance increased withincreasing boronizing time. Key Words : Boronizing, Boride Layer, Abrasive Wear