Tamadağ florası (Kaman/Kırşehir)
The flora of the Tamadağ (Kaman/Kırşehir)
  1. Tez No: 212903
  2. Yazar: FERHAT ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırma alanı, Kırşehir ili sınırları içinde Kaman ? Savcılıbüyükoba arasında yer alan Tamadağ'dır. Tamadağ'dan toplanan 240 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 34 familyaya ait 129 cins ve 184 tür ve tür altı seviyede takson tespit edilmiştir. Tür ve tür altı seviyede 30 takson endemik olup endemizim oranı % 16,30'dur. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir: İran-Turan elmentleri 50 (%27,17), Akdeniz elementleri 14 (%7,60), Avrupa-Sibirya elementleri 6 (% 3,26) ve geniş yayılışlar ile fitocoğrafik bölgesine karar verilmeyenler ise 114'dür.
Özet (Çeviri)
The study area is Tama Dağı and it's around that located between Kaman ? Savcılıbüyükoba provinces of Kırşehir. In this study 240 plant specimens were collected. As a result, we have seen that, the flora is composed of 34 families, 129 genera and 184 taxa which are specific and infraspecific rank. 30 taxa are endemic (16,30 %). Phytogeographical elements of the area as fallows: Irano- Turanian elements 50 (27,17 %), Mediterranean elements 14 (7,60 %), Euro-Siberian elements 6 (3,26 %) and the others, wide spreaded and those of which phytogeographical region are unidentified, 114 (61,95 %).