Ankara ilinde görev yapan nakış öğretmenlerinin kız meslek liselerinde uygulanan nakış öğretim programlarına ilişkin görüşleri
The views of embroidery teaches working in Ankara on the emroidery teaching programs preactises in tecnical gril high school's
  1. Tez No: 159127
  2. Yazar: NESLİHAN EMİNE DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Kız Meslek liseleri meslek dersi öğretim programlarının mevcut durumunu inceleyerek, programı uygulayan öğretmenlerin programa ilişkin görüşlerini saptamak, varsa sorunları belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda elde edilen bulgulardan bazılarının özeti aşağıda verilmiştir. Programları uygulayan öğretmenlerin çoğunluğu, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi mezunudurlar ve 11 ile 20 yıl arası öğretmenlik geçmişine sahiptirler, öğretmenlerin pek çoğu alanları ile ilgili yayınları, teknolojik gelişmeleri ve etkinlikleri takip etmektedirler fakat öğretmenlerin gene büyük bir çoğunluğu alanlarında herhangi bir hizmet içi eğitim kursuna katılmamışlardır. Öğretmenler, iş ve hizmet alanlarının ihtiyacı olan orta düzey meslek elemanı yetiştirmenin, kız meslek liselerinin en çok gerçekleştirdiği amaç olarak görmektedirler, verilen derslerin kız meslek liselerinin amaçlarını kısmen ifade ettiğini belirtmişlerdir. Okulun amaçlarını gerçekleştirmede programda yer alan meslek derslerini sayıca yeterli bulmaktalar fakat meslek derslerinin içeriklerinin amaçlan yeniden belirlenerek düzenleme yapılması gerektiğini belirtmişlerdir. Yine öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu el sanatlarını seçen Öğrenci sayısının yeterli olmadığını düşünmekteler. Öğretmenler okuttukları meslek dersinin programdaki haftalık ders saatini yeterli bulmaktadırlar dersin tüm konularına öğrencilerin ilgi duyduğunu ve konuların anlaşıldığını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin verdikleri cevaplardan okulların bina ve tesis açısından yeterli olduğu ancak atölyelerin teknolojik gelişmelerin gerisinde olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca açık uçlu soruya verilen cevaplardan bölümün en başta gelen sorununun okullarda nakış sınıflarının yeni kayıtlara kapatılması, atölyelerde çok başlı bilgisayarlı makine, desen çizme makinesi gibi teknolojik araçların olmaması. Son smıf öğrencilerinin işletmelerde beceri eğitim (staj) için doğru işletmelere yönlendirilememesi, işletmeye staj için gönderilen öğrencilerin kendilerini geliştirmesi ve mesleğe adaptasyonunu sağlayacak işler yaptırılması gerekirken alan ve branşı dışında işlere yönlendirilmesi de büyük bir sorun teşkil etmektedir. Döner sermayeye yönelik çalışmaların yapılması öğrenciye öz güven kazandırdığı ama yeteri derecede yapılamadığı vurgulanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY The purpose of this survey are to examine the current state of“occupational lessons of occupational high schools ( for girls only), and to determine the teachers ideas and problems if any. The summary of some findings related with those purposes are given in the following; Most of the teachers in the programme are graduated from ”Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi“ and have experinces in between 1-20 years. Although most of the teachers follow papers tecnological improvements and activities related with their own field, again most of them do not have any training course related with their own field. The teachers think that the most known arm of the ”occupational high schools is to supply middle level workers and also mey think that“occupational high schools”are succeed this aim partly. They think that occupational courses are not enough quantatively and occupational courses should be reconsidered and their aims and contents should be revised. The teachers mink that the number of students choosen hand art courses. The teachers think that the number of lessons given weekly are not enough the students although deal and understand all the subjects. The students buildings and facilities of the schools seem to be enough but the workshops seem to be not enough technologically. After the examination o J open ended questions the intial problems seen to be following new involvement to seem courses aTeliöt p~ermffied,~th^ there isn't any desing drawing machine and so. The other problems, the final class students are not towarded apprenticeship, the apprenticeship students do not work in their own field, no improvement is achieved, and the students are not adopted own works. The circulating capital activities are very useful for the students self confidence but they are not enough. Finally some suggestions are given according to the findings.