Cam sanatının eğitim kurumlarındaki yeri
The stuation of glass art in educationonal institutions
- Tez No: 214547
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE ÖZBAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Günümüz insanının yaşam tarzındaki değişiklikler, birtakım ihtiyaçları ve bu ihtiyaçları karşılayabilecek farklı üretim metotlarını ve aynı zamanda meydana gelen yetersizliklerin giderilmesini sağlayabilecek eğitim sahibi eleman ve ara elemanların yetiştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyacın karşılanmasını görev olarak üstlenen eğitim kurumları, oluşturdukları programlarla Türkiye'deki cam sanatı eğitiminin istenilen düzeyde olmasını hedeflemektedir. Bu amaçla oluşturulan ?cam eğitimi veren bölümler ve anasanat dalları? bu bölümlere ait ders program ve ders içerikleri araştırma kapsamında incelenmiştir.Araştırma 2006?2007 Eğitim-Öğretim yılında Türkiye'deki cam eğitimi veren Yükseköğretim Kurumuna bağlı; Mimar Sinan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi üzerinde uygulanmıştır.Türkiye'de cam eğitimi veren kurumların, Türkiye'deki ve dünyadaki cam eğitimine katkısı ve bu kurumlardaki cam sanatının yerinin ne olduğuna dair bilgilendirmenin bulunduğu araştırmada, ders programı ve ders içerikleri ile birlikte eğitim kurumlarının araştırma esnasındaki çekilen fotoğraflarla tanıtılması da sağlanılmaya çalışılmıştır. Araştırmada eğitim kurumlarının tanıtılması sağlanırken günümüze kadar yapılan cam resmi uygulamaları hakkında da fotoğraflar yardımıyla ve ilgili literatür taramalarından yararlanılarak bilgi verilmesine özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, differences in living styles of people reveal some needs and some different production methods to meet these needs. Also, it reveals the need for educated staff to dipsel the deficiencies that come out. Education foundations that feel the importance of these needs aim at education on glass and main art branches are composed fort his aim and their lesson Schedule and lesson components are given in this research.The research was applied on Mimar Sinan University, İstanbul University, Anadolu University, Kocaeli University, Ankara University, On Dokuz Mayıs University, Mersin University and Hacettepe University which give glass education in Turkey 2006-2007 education year an done connected with Council of higher education.Contribuition of foundations that are given glass education to world?s glass education and importance of glass education in these foundations are processed in this research with the help of lesson schedules, lesson contents and photos of these education foundations are analyzed. Also, the importance is given to introduce these education foundations, their glass picturre applications and attached literature scan through this research paper.