Kastamonu Eğitim Fakültesi tarihi
The history of Kastamonu Education Faculty
  1. Tez No: 214553
  2. Yazar: SELMAN TUNAY KAMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE FÜSUN ÖKSÜZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ülkelerin eğitim sistemlerinin yenileştirme ve geliştirme çalışmaları arasında öğretmen yetiştirme önemli bir yer tutmaktadır. Türk eğitim tarihi incelediğinde, Tanzimat döneminde geçekleştirilen eğitimi yenileştirme çabaları kapsamında öğretmen yetiştirme sorunu da ele alınarak yeni açılan Rüşdiyelere öğretmen yetiştirmek amacıyla, 16 Mart 1848'de İstanbul'da Darülmûallimin adıyla ilk öğretmen yetiştiren okulun açıldığı görülmektedir. 16 Mart 1848'den günümüze kadar geçen 159 yıllık zaman içerisinde, çağın ve toplumun ihtiyaç ve beklentileri dikkate alınarak, eğitim sistemimizin her kademesi için öğretmen yetiştirmek amacıyla yeni öğretmen okullarının açıldığı, farklı öğretmen yetiştirme modellerinin geliştirildiği bilinmektedir. Bu çalışmada, genel anlamda ilköğretime öğretmen yetiştirmenin ana hatları çizilirken, özel anlamda ise öğretmen yetiştiren kurumlardan olan Kastamonu Kız İlköğretmen Okulu, Kastamonu Kız Öğretmen Lisesi, Kastamonu Eğitim Enstitüsü ve Kastamonu Eğitim Yüksekokulu incelenmiştir. Bu okullar gerek amaç, gerek yönetim, gerekse eğitim-öğretim faaliyetleri açısından irdelenmiştir. Kuruluş gerekçeleri, fiziksel yapıları, öğrenci ve öğretim elemanı profilleri, öğretim programları, sosyal ve kültürel faaliyetleri detaylı olarak ortaya konmuş; sonuç olarak ta ülkemize 165 eğitici kadrosuyla 1958-1994 yılları arasında 7016 öğrenci mezun eden bu okulların sahip olduğu imkanların, uygulanan ders programlarının, kadrolarının ve fiziki yapılarının önemli birer faktör olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The training of teachers employes a very important place for renewing and improving the educational system of country. When the history of Turkish education is scrunitized, on 16th March 1848 the first school of teachers which is called ?Darülmûallimin? was opened, in order to provide teachers for the secondary schools (?Rüşdiye?) within the context of renewal attempts in terms of education during Tanzimat Period. Within 159 years time, that is from 16th March 1848 up till our time, it is known that new school of teachers have been opened for every single educational level by taking the expectations and the requirements of the society and the age into consideration, and it is also known that techniques to train teachers have been developed. In this study, while determining the outlines of training teachers for primary schools, Kastamonu The Primary Female School of Teachers, Kastamonu Female School of Teachers, Kastamonu Educational Institute, and Kastamonu Educational High School have been studied. These schools are scrunitized in terms of their goals, management and training activities. The reason why these schools have been found, the physical structure, the student and the lecturer profiles, teaching programmes and cultural activities of these schools have been depicted and in the end, it has been found out that the educational programme, the staff and physical structures of these schools, which have 165 lecturers and have given 7016 graduates between the years of 1958 and 1994, are of great importance.