Küreselleşme sürecinde Türkiye ve Avrupa Birliği'nde özelleştirme uygulamaları
Privatization practices in Turkey and European Union within globalisation process
- Tez No: 314287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüz dünyasının merkezinde olan kavramlardan bir tanesi hiç kuşkusuz küreselleşmedir (globalisation). Bir kavram olarak küreselleşmenin literatüre birden bire girmediği; çok derin ve tarihsel bir perspektife sahip olduğu aşikâr. Yer küre üzerinde yaşayan insan topluluklarının geçmişten günümüze kadar ortaya koyduğu kategorik gelişme süreci birçok yenilik yanında küreselleşmeyi de ortaya çıkardı. Bu gelişme sürecinde; küreselleşme olgusu yanıbaşında yeni kavramların ortaya çıkmasına da neden oldu. Bunların başında hiç kuşkusuz özelleştirme (privatisation) kavramı karşımıza çıkmaktadır.Küreselleşme kavramını, dünya ekonomik sistemi içerisinden ayrı tanımlamaya çalışmak yanlış olacaktır. Serbest piyasa ekonomisi sisteminin temelinde yer alması gereken bir kavram olarak küreselleşme gerçeği sistemin etkin bir şekilde işlemesi için özelleştirmeyi de kendisine hedef edinmiştir. Bugün dünyanın bir çok ülkesinde özelleştirme politikaları hükümetlerin pazar ekonomilerine dahil olma çabası içerisinde ana hedefler arasında yer almakta; özellikle ekonomik bunalım ve resesyonların yaşandığı dönemlerde özelleştirme popüler bir başvuru kaynağına dönüşmektedir.Çalışmamızda Avrupa Birliği'nin serbest piyasa sistemini tamamı ile benimsemesi; bunu birlik ülkelerinin temeline koyması sonrasında özelleştirme uygulamalarının yoğun biçimde arttığını anlatmaya çalışırken; bir yandan da Türkiye'nin hem dünya ekonomik sistemine hem de AB sistemine entegre olma sürecinde uzunca bir yol kat ettiğini görme fırsatı yakaladık. Küreselleşme olgusunun sistemin uygulanabilirliliği açısından önem arz etmesi; özelleştirmenin bu süreçte çok yoğun kullanılan bir araç olması gibi konulara değinirken çalışmamızın temelinde şu düşünce ortaya çıktı; devletin piyasadan çekilmesinin bir yolu olan özelleştirme birçok yönden ekonomik sistemin gelişmesini sağladığı gibi; kimi yönlerden de sistemde ve sosyal alanda tıkanıklara ve aksamalara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beyond doubt one the notions within world?s center of attraction is globalisation. It?s obvious that as a notion globalisation hasn?t entered into literature by any of sudden but it has a very deep and dialectic perspective. The categorical development process which up-to-now people societies on earth have generated has created many changes as well as globalisation. By the way globalisation concept triggered emergence of new concepts. It?s no doubt there comes primarily ?privatisation? of those all.It will be an inaccurate statement if we define globalisation apart from world economic system. The globalisation fact which has to be placed upon free market ecomony system aims privatisation to get the system run efficiently. Today in many countries privatisation policies are included as a main goal inside government efforts to involve free market economies and especially in terms of economic crisis and recession experiences, privatisation turns out to be a popular submission point.Through our studies we tried to focus on the increase in privatisation after explaining European Union to adopt the free market system completely and basicly enforcing it on members? and we have had a chance to see that Turkey has stepped a decent range of way through the integration process into world economic system and EU. While we emphasize that globalisation has an importance in applicability of the system and privatisation has been a very regular instrument by this ongoing process we have based on our studies that: As a way of state to resign from market, privatisation, causes economic system to develop positively as well as it makes some bottlenecks and breakdowns within.