Gediz'de şehirsel gelişme
Development of Gediz
  1. Tez No: 214951
  2. Yazar: ERCAN BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR TİMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kırsal alanlarda yer alan yerlesmeler çesitli fonksiyonlar sonucu sehirselözellikler kazanmıstır. Gediz Kütahya' ya baglı ç batı Anadolu' nun tipik özelliginiyansıtan gelismekte olan bir yerlesim birimidir. 28 Mart 1970 tarihinde meydanagelen depremde büyük mal ve can kaybı olmus Bakanlar Kurulunun Kararıylasaglıklı bir alanda yeni Gediz kurulmustur.Gediz ekonomisi genel olarak hizmet ve sanayi sektörüne dayanmaktadır.Kömür ve kendir dısında yeterli hammaddesi olmamasına ragmen depremden sonradısa bagımlı hammaddeye dayanan çok ortaklı halka açık sirketlesmeye gidilmistir.Sanayi ile beraber baslayan hızlı nüfus artısı hizmet sektörünün dogmasına nedenolmustur. Gediz' in gelismesinde maden sektörü, buna baglı olan sanayi ve hizmetsektörü, ve ticaret fonksiyonları önemli bir rol oynamıstır. Sanayi' nin dogusu vegelisimi çevresel fonksiyonlardaki gelisimi ve degisimi hızlandırmıstır. Gediz' in yerdegistirmesi ve sehirlesmesiyle tarım ve hayvancılık faaliyetleri geride kalmıssanayi, hizmet ve ticaret sektörü artmıstır. Bununla birlikte ekonomik ve sosyalyasam degismistir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe settlements taking part in rural areas have acquired citizen pecularities,as a result of diffrent funtions.Gediz district connected to Kütahya is a developingcity which reflects the typical caresterisstic of west Anatolia. When the eartquakeoccured on 28th March in 1970 lots of good and life had been lost. New Gediz hasbeen founded on a healthy square by the decision of the cabinet.The economy of Gediz leons on working and industry sector. Although afterthe earthquake it hadn?t got enough raw material except for coal and hamp. After theearthquake Gediz begun to form a partner ship with the open public, relying onimported raw material. The rapid increase of the population together with thegrowing industry caused a new working sector to be born. The development of theGediz mining sector, which is connected with the indusry and working sector, andcommerce functions have an importent role with in the growing Gediz district . Withthe earthquake causing Gediz residendts to move to a new area, and the furtherdevelopment of the ?new Gediz?, farming agriculture and stok breading activitiesslowed down, while the birth and development of the industry, work and commercesector took the leading role in Gediz. As a result economik and social life in Gedizhas changed forever.