Eğirdirli Şeyhi Mehmed Efendinin Divanı'nın incelenmesi
The analysis of Eğirdirli Şeyhi Mehmed Efendi?s Divan
- Tez No: 214952
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tez 17.yy'da yasayan Seyhî Mehmed Efendinin hayatını ve Divanı'nınincelenmesini içermektedir. Seyhî'nin yasadıgı dönemin siyasî ve edebî ortamıarastırılmıs, hayatı ve eserleri ele alınmıstır.Divan, Süleymaniye Kütüphanesinde Lala +smail Efendi katalogunda 454numarada kayıtlıdır ve baska nüshası bulunmamaktadır. Eser 46 varak olup birinciyaprakta Lala +smail Efendinin vakıf mührü basılı, sonundaki numarasız 2 varaktaNüvidî, CemØî, Rızayî ve Bahayi'nin bazı siirleriyle NefØî'nin bir kasidesi yazılıdır.Divan, 198 x133 ebadındadır ve her yaprakta 21-22 satır yer almaktadır. Talik yazıile yazılan Divan, transkripsiyon alfabesine aktarılmıs; dili, üslubu, konusu vesanatları yönünden incelenmistir.Sonuçta Seyhî'nin 17.yy.ın ilk yarısındaki Divan sairleri ile benzer özelliklertasıdıgı ve eserinde klasik Osmanlı siir geleneginin tüm malzemelerini basarıylayansıttıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the examines of Seyhi Mehmed Efendi?s life and hisDivan who lived in 17 cc. The period of time that Seyh?i lived, has been searchedfrom the view of those political and literary atmosphere and his life and opuses hasbeen considered.Divan has been registered in Lala +smail Efendi catologue on page 454, inSüleymaniye Library and there is no other specimen of it. Opus, is 46 pages and atfirst page there is the seal of Lala +smail Efendi?s wakf and at last two unnumberedpages, there are some poems of CemØi, Rızayi and Bahayi and a kasida of NefØi.Divan is having the dimensions of 198x133 and there are 21-22 lines in each pages.Divan is changed into transcription alphabet and it is examined from the stand pointof it?s language, style, subject and skills.As a conclusion, it has been pointed out that Seyhi bears same characteristicswith other Divan poets in the first period of 17 cc.and it has seen that, he reflectedall supplies of classic Ottoman poem?s traditions in his opus succesfully.