Personel güçlendirme ve bireysel performans ilişkisi üzerine bir araştırma
A study on personnel empowerment-performance relationship
- Tez No: 214979
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Personel güçlendirme konusunda yaygınlıkla kabul edilen görüş, çalışanların gerçek potansiyelini ortaya çıkaran bir uygulama olduğu yönündedir. Dolayısıyla, personel güçlendirmenin çalışanların performansını geliştirdiği varsayılmaktadır. Bunu destekleyecek teorik zeminin sağlanmış olmasına rağmen, deneysel çalışma sonuçları, en azından yetersiz kalmaktadırlar. Hatta bazı araştırma sonuçları bireysel performans ve güçlendirme arasında ilişkinin bulunmadığına işaret etmektedirler. Bu nedenle güçlendirme ve bireysel performans ilişkisinin tutarlılığının araştırılması, hem akademik, hem işletme uygulamaları açısından önem taşımaktadır. Buna uygun olarak, çalışmamızın amacı, bu ilişkinin kuramsal açıdan incelenmesi ve sahada araştırılması olarak belirlenmiştir. Ayrıca, çalışma içinde güçlendirmeyi açıklayan psikolojik modelin geçerliliği de test edilmektedir. Tezde, geniş literatür taraması ışığında, güçlendirme, performansa olası etkileri ve saha bulguları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Primary aim of this research is analysis of employee empowermentperformance relationship which is assumed to be positive. While prior theoretical models implicate empowerment as performance and effectiveness development tool, results of conducted empirical researches?, are, insufficient at least. Furthermore, some survey results show that empowerment have no direct consequences on employee performance. Since empowerment practices and programs are generally associated with performance development, consistency assessment of such relationship is crucial in commercial and theoretical means. Within this scope, research is designed to validate effects of empowerment on employee performance. Also, construct validity of psychological empowerment model is being assessed. Theoretical research, consequent implications and results of empirical research are discussed within.