An Analysis of Turkish export financing system
- Tez No: 21514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET TÜRK İHRACAT FİNANSMAN SİSTEMİ ÜZERİNE BİR İNCELEME PINAR YAPANO6LU YÜKSEK LİSANA TEZİ,İŞLETME ENSTİTÜSÜ TEZ YÖNETİCİSİ :DOÇENT DOKTOR GÖKHAN CAPOĞLU Günümüzde dünya ticaretinin büyüme potansiyalinde bir azalma olmuştur.Bu yeni pazarlara girmeyi ve mevcut pazar paylarını büyütmeyi»gelişmekte olan ve hatta gelişmiş ülkeler.cin dahi zorlaştırmaktadır.Bunların sonucu olarak,ihracatçılara »azı resmi ihracat finansmanı sağlanması ihtiyacı ortaya çikmıştır.Doğrudan sübvansiyonlar yerine »Türkiye kredi,garanti re sigorta fonksiyonları ile ihracat fınansmanını seçmiştir,ihracat finansman aktiviteleri Türk Eximbank tarafından yürütül- tektedir. ihracat finansman sistemlerinin verimliliği bu sistemlerin uzun suredir uygulandığı ülkelerde dahi tartışılmaktadır.Fakat unların kesin olarak değerlendirilebilmeleri için ;daha uzun dönemlere ihtiyaç vardır çünkü bu uygulamaların uzun vadedetkileri mevcuttur. anahtar Kelimeler:ihracat Finansmanı,Krediler,Garanti, Sigorta doğrudan sübvansiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYSIS ON TURKISH EXPORT-FINANCING SYSTEM BY PINAR YAPANOGLU SUPERVISORrASSOCIATE PROFFESSOR DR GÖKHAN CAPOGLU JANUARY 1991 There is an ever increasing competition in the world economy, This makes it difficult for developing countries and even far developed countries to penetrate into new markets and or to increase present market shares. In conseauence. the need emerges for official financial support to exporters. Turkey has started to offer export-financing bv extending credi ts. guarantees and insurances for exporters rather than gxving direct subsidies. These functions are carried out bv the Turkish Eximbank. The efficiency of export-financing systems Are being discussed even in countries where they have been already in use for many years. In this oaper. short-term efficiency of the Turkish export-financing svstem is evaluated. In order to evaluate che long-term effects of these procedures more time is reauired. Key wards:Export-^inancing,credi t.guarantee, insurance.direct- subsidies. (i)