Genel liselerin üçüncü sınıflarında okutulan Türk Dili ve Edebiyatı ders kitapları üzerine bir inceleme
The study on the course books which are taught in the Turkish language and literature lessons in high schools
- Tez No: 215295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Araştırmada lise üçüncü sınıflarda okutulan Türk Dili ve Edebiyatı derskitaplarından üç tanesi incelenmiştir. Kitaplar öncelikle şekil ( kullanılan kâğıt, baskı,tertip ) ve muhteva ( bölümlendirme tarzı, seçilen şair ve yazarlar ile eserleri )bakımından karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin ardından,kitaplarda yer alan ortak metinlerin metin altı soruları, soruların taksonomik değerleri,metin üzerinde çalışmalar bölümleri ve metinlerin seviyeye uygunluğu incelenmiştir.Müfredat programında yer alan Türk Dili ve Edebiyatı ile ilgili maddeler veTebliğler Dergisi'nde çıkmış hükümler de incelenerek, bir değerlendirme yapılmayaçalışılmıştır.Müfredat programında her sınıf için ayrı amaçların yer almadığı tespit edilmiştir.Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde kullanılan kitapların ise, şekil ve muhtevabakımından birtakım eksiklikleri olduğu görülmüştür. Muhtevayla ilgili eksiklikler,millî benlik şuuru ve Türk kültürünü kazandırmayı amaçlayan metinlerin az sayıdaverilmiş olmasından; öğrenci seviyesine ve ilgi alanlarına hitap eden metinlerinsayısının fazla olmamasından, günümüz şair ve yazarlarına yer verilmemesindenkaynaklanmaktadır.Kitapların şekil kalitesinin artırılması ve muhtevanın zenginleştirilmesigerekmektedir. Ders kitaplarında söz konusu değişikliklerin yapılması ile Türk Dili veEdebiyatı öğretiminde amaçlanan başarıya ulaşmak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study in which three of the Turkish Language and Literature course bookswhich are used in third class of High Schools are examined, the books, with priority,were compared by looking at their form(paper, printing, arrangement used in printingthe book) and to their contents (style of forming sections, the poets and writers electedand their works). They were made subject of appraisals. Following these appraisals, thereview questions given under the joint texts; their taxonomic values and sections forstudies on the text were examined.Items related to Turkish Language and Literature course, contained in thecurriculum and provisions indicated in the Journal of Communiqués for NationalEducation, were also made subject of examinations and efforts were entered into, tomake and include them in the appraisal works.It is determined that, in the curriculum, there are no different objectives that areindicted for each one of the classes. At the same time, in the Turkish Language andLiterature course books, it was observed that, there are certain lacking, in relation toform and content. The lacking, relating to content, are ones which originate from theinsufficient number of texts included as ones, aiming at having conciseness of nationalpersonality and Turkish culture gained and from the fact that, the number of textsoriented to the student level and area interest are not excessive. The works of currentpoet and writers are not included in them.Removing these lacking, increasing the form quality of books and enrichingtheir content, are things that must be done. By doing the subject changes in the coursebooks, it will be possible to reach at the success targeted, in the Turkish Language andLiterature.