Ana sınıfı çocuklarının duygu ve düşüncelerini ifade etmelerinde çocuk resimlerinin önemi (6 yaş grubu)
İmportanceof picture drawn by kindergarden children at expressing their feelings and ideas (Group of six years olds)
  1. Tez No: 215294
  2. Yazar: BİRGÜL İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmada, ana sınıfı (6 yaş) çocuklarının duygu ve düşüncelerini ifadeetmelerinde resimlerinin önemi araştırılmıştır.Araştırmanın önemi; çocukların gelişimlerini sağlıklı bir şekilde devamettirebilmeleri, duygu ve düşüncelerini ifade etmelerinin yanında, resimetkinliklerinin analizini sunmasından ileri gelmektedir. Böyle bir yöntemle, resimetkinlikleri ile kendisini anlatan, sorunlarını, kendi algılaması ile ilgili bazı ipuçlarınıveren çocukları saptamak, sorunlarının çözümü ile ilgili çocuğa yardımcı olmakmümkündür.Araştırmanın birinci bölümünde, problem durumu, araştırmanın amacı,önemi, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar konularında bilgi verilmiştir. İkinci bölümdekaynak taraması, çocuk gelişimi, çocuk resmi, çocukta yaratıcılık, Ana sınıfıçocuklarının resim yoluyla duygu ve düşüncelerini ifade etmeleri konusundatanımlama ve açıklamalar yer almıştır. Üçüncü bölümde, araştırmanın yöntemiüzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde bulgular ve yorumlar, beşinci bölümde isesonuç ve öneriler kısmı yer almaktadır.Sonuç olarak çocukların, duygu ve düşüncelerinin ipuçlarını resimlerineyansıttıkları çalışmamızda gözlemlenmiştir. Eğitimci, psikolog, pedagog ve annebabalar; duygu ve düşünceleri hakkında fikir sahibi olabilmek için yaptıklarıresimlerden yararlanabilirler. Ancak resim tek başına yeterli olmayabilir. Resminyanında çocukla ilgili gözlem ve bireysel raporların da dikkate alınmasıgerekmektedir.ivABSTRACT
Özet (Çeviri)
In this study, importance of pictures at expression of feelings and ideas ofkindergarten (6 years old) children.With such a method, it is possible to determine those children who explainthemselves with picture activities and give hints about their perception, and to helpchildren about solution of their problems.Importance of the study results from its presentation of an analysis of pictureactivities at expression of feelings and ideas for healthy development of children. Inthe first chapter, information about statement of the problem, purpose andimportance of the study, hypotheses, limitations, and definitions is given. The secondchapter includes review of the literature, child development, child drawing, creativityof child, and definitions and explanations about kindergarten children?s expression oftheir feelings and ideas with pictures. In the third chapter, methodology of the studyis discussed. The forth chapter contains findings and interpretation, and the fifthchapter has the results and suggestions.As a result, in our study it is observed that children reflect hints of theirfeelings and ideas to their pictures. Educators, psychologists, pedagogues, andparents may use the pictures made by children to get an idea about their feelings andideas. However pictures alone may not be adequate. Along with pictures,observations about children and individual reports must be taken into consideration.vİÇİNDEKİLER