Sosyal bilgiler öğretiminde oyun
The game at the social studies teaching
  1. Tez No: 215340
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Alan araştırması niteliği taşıyan bu araştırma giriş, üç ana bölüm ve sonuç olarakdüzenlenmiştir.Oyunun bir teknik olarak kullanılmasının sosyal bilgiler öğretimindeki yeri ve önemineilişkin bu araştırma aşağıdaki noktaların aydınlatılmasına çalışmıştır.- Oyunun tanımı- Oyunun kuralları nelerdir?- Bazı eğitimcilerin oyun ile ilgili görüşleri nelerdir?- Çocuğun gelişimi üzerinde oyunun etkisi nedir?- Sosyal bilgiler öğretiminde oyun bir teknik olarak nasıl kullanılabilir?Araştırmada bu sorulara cevap bulabilmek için yurt içi ve yurt dışı ilgili yayınaraştırmalar taranmıştır.Oyunun bir teknik olarak sosyal bilgiler öğretiminde kullanımı ile ilgili örneklersunulmuş, ayrıca diğer derslerde de şimdiye kadar kullanılan kart oyunları ve mektup ya datelgraf oyunları örneklendirilerek aktarılmıştır.Araştırma, oyunun bir teknik olarak sosyal bilgiler öğretiminde kullanılması ile sosyalbilgiler derslerinin daha ilginç ve zihinlerde daha kalıcı olabileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research which has the quality of an ? area research ? is designed as having threemain part.This research which is related to the place and importance of the game in the socialstudies teaching has been aimed at making the following clear.- Definition of the games- What are theories of the game?- What are many educator?s gain ions about the games?- How is the effect of the game on growth of a child?- How can the game be used as a way about department of social studies teaching?In order to find answers to these questions, related literature was reviewed. Examplesrelated to employing of the game as a way connected with social studies teaching was given, alsoplaying at cards, letters or telegram in other lessons which are used until new was illustrated,The game defends the fact that though employing of the game as a way connected withthe social studies teaching mesons could be much more interesting and would remain long timein the mind of people.