Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin soru sorma becerileri üzerine bir alan araştırması (orta öğretim birinci sınıf-sınıf içi etkinliklerde )
A branch study about the asking question ability of Turkish language and literature teachers (secondary education firts grade-in classroom activities)
  1. Tez No: 215390
  2. Yazar: REMZİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada Orta Öğretim Birinci Sınıf Türk Dili ve Edebiyatıöğretmenlerinin sınıf içi etkinliklerdeki soru sorma stratejileri tespite çalışılarak bustratejilerin ders içerisinde daha verimli nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır.Ana dili öğretimi ve eğitim bilimin bulgularından yola çıkarak, öğretmenininsınıftaki soru sorma becerisi hakkında durum tespiti yapıldıktan sonra, ortaya konanproblemlerin çözümü için öneriler sunulmuştur.Sınıf içinde öğretmen-öğrenci etkileşiminin önemli bir bölümü, sorularyoluyla gerçekleşmektedir. Bu yönüyle değerlendirildiğinde soru sormastratejilerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Öğretmenin sınıf içinde öğretimden alınanverimi artırmasında, soru sorma stratejilerini kullanma becerisi önemli paya sahiptir.Bu durum da eğitim bilimcilerin görüşleri ortaya konarak vurgulanmıştır. Soru-cevapstratejilerinin yararlarından bahseden kaynaklar yanında sınıf içinde durumu tespitedecek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Sınıf içinde öğretmenlerin soru sormabecerilerinin ortaya konması ve var olan eksikliklerin belirlenmesiyle; çözümönerileri sunulabilecektir.Eğitm bilimcilerin soru sorma stratejileri konusundaki görüşleri açıklandıktansonra, öğretmenlerin sınıf içindeki uygulamaları tespite çalışılmıştır. Bu amaçla 12öğretmen, araştırmacı tarafından 3 ders saati gözlemlenmiş, gözlemlenenöğretmenlere anket de uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin soru sorma etkinliğineilişkin tutumlarını ortaya koymak amacıyla, uygulanan anketle 249 öğrencinin degörüşleri alınmıştır. Uygulamadaki eksiklikler ve aksaklıklar ortaya konulduktansonra, bunların giderilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been studied to determine the asking-question strategiesused by the teachers of the first grade Turkish Language and Literature in secondaryeducation and to know how these strategies can be used more effectively in courses.By following the findings of mother tongue teaching and the educationscience; after making a determination about teacher?s asking-question skills in theclassroom, suggestions have been presented for the solutions of problems which hasbeen brought up.An important part of teacher-student interaction in the classroom occurs bymeans of questions. When it is considered in this way, the importance of askingquestionstrategies comes to light.The skill of using asking-question strategies of the teacher has very importantpart in increasing the effectiveness of teaching. In this case views of educationscientists have been expressed. In addition to sources mentioning about theadvantages of asking-question strategies, studies that can determine the situation inclassroom are needed. By presenting teachers? asking question skills and by definingdefects; solution will be put forward.After explaining the education scientists? views about asking-questionstrategies,applications of teachers in courses are attempted to determine.For thispurpose, 12 teachers have been observed by 3 researchers during 3 periods. Aquestionnaire has been applied to the observed teachers. Besides, 249 students havebeen asked about asking-question activities to find out their attitudes. Resolutionproposals have been presented after stating the defects and malfunctions in theimplemention.