Türk kamu bankalarında örgütsel küçülme uygulamalarının çalışanlar üzerindeki etkilerine bir saha araştırması
A Search deal with effects on workers of downsizing practices in Turkish public banks
  1. Tez No: 140607
  2. Yazar: HATİCE TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, Banking, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IV ÖZET Günümüzde hızla değişen dünya düzeniyle birlikte tüm ülkelerin bu değişime ayak uydurması zorunlu hale gelmiştir. Özellikle son zamanlarda yaygın bir şekilde uygulanan yeniden yapılanma çalışmalarıyla birlikte tüm organizasyonlar hızla küreselleşen dünyada ayakta kalabilmek, rekabet edebilmek ve daha iyi ürün ya da hizmet sunabilmek amacıyla çalışmalar yapmaktadırlar. Tüm bu gelişmelerle birlikte özel sektör organizasyonlarının yam sıra kamu sektörü organizasyonlarında da yoğun bir değişme ve yenileşme çabası yaşandığını görmekteyiz.Çünkü ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin ve insanlara verdiği değerin kamu politika ve hizmetleriyle doğrudan ilişkili olduğunu düşünmekteyiz. Bu nedenle yeniden yapılanma faaliyetleri içinde yer alan örgütsel küçülme stratejilerinin seçimi ve uygulanması oldukça önemlidir.îyi bir insan kaynakları yönetimi ile örgütsel küçülmenin çalışanlar üzerindeki etkileri azaltılacaktır. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgütsel küçülme kapsamlı biçimde ele alınmıştır.Bu bölümde örgütsel küçülmenin tanımı, örgütsel küçülme stratejileri ve örgütsel küçülme aşamaları açıklanmış ve örgütsel küçülme uygulamaları ile ilgili örneklere yer verilmiştir. İkinci bölümde kamu sektöründe örgütsel küçülmeye değinilmiştir.Kamu sektöründe örgütsel küçülmenin nedenleri ve amaçları, çalışanlar üzerindeki sonuçları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde kamu sektörünü değişime götüren nedenler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, örgütsel küçülmenin çalışanlar üzerindeki etkileri ele alınmış, son bölümde ise kamu bankalarında örgütsel küçülmenin uygulanması ve sonuçlarına ilişkin analiz ve bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Nowadays, because of rapidly changed world order, all of the countries must follow this cahange.Espaciallay in last days all organizations in rapidly globalized world to can be stand, to can be compete and to can be offer more good product or service is worked together with extensively operated downsizing studies. Together with all of the developings, we see that the public sector organizations life extensively change and restore effort.Because we think that development level of countries and that the countries esteem to their peoples related directly with public politics and services. For the reason selection and operation of downsizing strategies in restructuring is very important.Effects on workers of downsizing will decrease with Human Resources Management. Studies of thesis from three chapters. Downsizing is extensively studied in the first chapter.In this chapter is expressed definition of downsizing strategies and steps of downsizing and is talked about samples with deal operation of downsizing. In the second chapter is touched on downsizing in public sector.lt is talked reasons and aims of downsizing in public sector and consequence on workers of downsizing. Tn the third chapter is detailed take charge of reasons to point the public sector. Effects on workers of downsizing is expressed in the fourth chapter.In the last chapter is talked about analize and knowledge with deal operation and consequences of downsizing in the public sector.