The comparison of the view of ?communicative language teaching? Abant İzzet Baysal University, Turkey and Sussex University, UK
Abant İzzet Baysal Üniversitesi?nin, Türkiye ve Sussex Universitesi?nin, İngiltere ?iletişimsel dil öğretimi??ne bakış açılarının karşılaştırılması
- Tez No: 215662
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADUMAN KAPUSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Karşılaştırılmalı Eğitim tarafından ele alınan, uluslararası ve karşılaştırmalı bakış acısıyla yapılan eğitim çalışması, dil eğitiminin uluslararası doğası sebebiyle dil öğreticileri için özel bir öneme sahiptir. Yabancı dil öğretmenleri için, eğitimlerini tamamladıktan sonra, tecrübelerini artırmak için yurtdışında çalışmak oldukça yaygındır. Bu yüzden yabancı dil öğretmenleri olarak hangi eğitim sisteminin kullanıldığını bilmek çok önemlidir.Bu çalışmanın amacı, Abant İzzet Baysal Üniversitesindeki okutman ve öğrencilerin ?iletimsel dil öğretimine? karşı tavırlarını karşılaştırmak ve incelemektir. Bu yüzden bu çalışma, Abant İzzet Baysal ve Sussex Üniversitesindeki okutmanların ve öğrencilerin iletimsel dil öğretimine bakış acılarını anlamamızı sağlayacaktır. Ayrıca, bilindiği gibi Avrupa ülkeleri iletimsel dil öğretimini, Türkiye'den önce kullanmaya başlamış; bu yüzden bu çalışma iki üniversiteyi karşılaştırma fırsatını verecektir. Bunu yapmak için Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden 50 hazırlık sınıfı öğrencisi, 10 hazırlık sınıfı okutmanına ve Sussex Üniversitesi'nden 50 dil kursu öğrencisine ve onların 10 okutmanına anket uygulanmıştır. Bu çalışmada kullanılan anket, öğrencilerin ve öğretmenlerin iletişimsel dil öğretimi hakkında ne düşündüklerini ve onlara göre nasıl yaralı olduğu hakkında bilgi toplayan bir ankettir. Ayrıca, bölüm başkanlarıyla yüz yüze görüşmede yapılmıştır.Bu çalışmadan elde edilen verilerin analizi ve sunumunda SPSS 15 kullanıldı.Bu çalışmanın sonunda, iki üniversite arasında iletişimsel dil becerileri yönteminin kullanımı açısından anlamlı bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Sussex Üniversitesindeki okutmanlar ve öğrenciler öğretim ve öğrenim sürecinde İletişimsel Dil Becerileri yönteminin kullanımından oldukça memnunlardır. Bir yabancı dil öğretilirken ya da öğrenilirken bu yöntemin faydalı olduğunu düşünüyorlar. Diğer bir taraftan Abant İzzet Baysal Üniversitesindeki okutman ve öğrenciler bu yöntem kullanılırken rahat değiller. Doğru olarak kullanamıyorlar. Ayrıca, Abant İzzet Baysal Üniversitesindeki okutmanlar bu yöntemin kullanılması için doğru bir ortamın olmadığını iddia ediyorlar.Bu çalışmanın bulguları İngiliz dili konusundaki araştırmacılara, eğitimcilere ve öğretmenlere iletişimsel dil becerileri yöntemini hakkında ve bu yöntemi kullanmanın olumlu ve sınırlılıkları konusunda bilgi verecektir. Araştırmacılar ve eğitimciler bu yabancı dil öğretirken çalışmanın sonuçlarından yararlanabilir.
Özet (Çeviri)
For language teachers, the study of education from an international and comparative points of view, as it is undertaken by comparative education, is of particular importance because of the international nature of language education. It is quiet common for language teachers to work abroad, sometimes after the completion of their training, to widen their experience. Knowing how to approach a different educational system is therefore invaluable for their work as language teachers.The purpose of this study is to compare and examine instructors? and students? attitudes towards ?communicative language teaching, CLT? in Abant Izzet Baysal University, Turkey and Sussex University, UK. Therefore, this study gives a chance to understand the instructors? and students? view of CLT in Abant Izzet Baysal University, Turkey and Sussex University, UK. Furthermore, as it is known that European countries start to use CLT before Turkey, it provides us with an opportunity to compare and contrast two universities. To accomplish this, 50 prep-class students, 10 prep-class instructors from AIBU (Abant Izzet Baysal University) and 50 language course students and 10 their instructors from Sussex University were surveyed using an instrument. The survey gathered information on what the students and their teachers think about CLT and how useful it is according to them. Moreover, an interview was used.In analysis and presentation of the data derived from this study, SPSS 15 was used.At the end of the study it is observed that there is a significant difference between two universities in terms of using CLT. The instructors and the students at Sussex University appreciate using CLT in their teaching and learning process. They think that it is an useful approach in teaching or learning a foreign language. On the other hand, the instructors and the students at AIBU are not comfortable while using CLT. They can?t use it accurately. Moreover, the instructors at AIBU claim that there isn?t a suitable environment to use this approach.The findings of this study give a general insight to researchers, educators and teachers of English Language in terms of using CLT and its advantages and disadvantages. Researchers and educators might benefit from the results of this study while teaching a foreign language.