Zaman skalasında dördüncü mertebe m-nokta sınır değer problemleri
Fourth-order m-point boundary value poblems on time scales
- Tez No: 215981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YASLAN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş bölümü ile birlikte bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İkinci bölümde, zaman skalası ile ilgili temel kavramlar ve bazı teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, zaman skalasında dördüncü mertebe m-nokta sınır değer problemi ele alınmıştır. İlk olarak, Green fonksiyonu ve sınır değer probleminin çözümü incelenmiştir. İkinci olarak, Guo-Krasnosel'skii sabit nokta teoremi yardımıyla non-eigenvalue sınır değer probleminin bir veya daha fazla pozitif çözümün varlığı ispatlanmıştır.Dördüncü bölümde, eigenvalue sınır değer problemi için pozitif çözümlerin varlığı ve yokluğu ile ilgili kriterler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the introduction, this thesis consists of four sections.In the second section, some basic rules and theorems of calculus have been given on time scales.In the third section, fourth-order m-point boundary value problems have been considered on time scale. Firstly, Green function and the solution of the boundary value problem have been examined. Secondly by using Guo-Krasnosel?skii fixed point theorem, the existence of one or more positive solutions for a non-eigenvalue boundary value problem have been proved.In fourth section, the criteria which lead to existence and nonexistence of positive solutions for an eigenvalue boundary problem has been examined.