Çevirmeni çevirmek: Nabokov'un Eugene Onegin çevirisi ve Türkçe Onegin çevirileri
Translating the translator: Nabokov's translation of Eugene Onegin and Turkish translations of Onegin
- Tez No: 217302
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY KURULTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Üzerinde çalışma yapılan metin Eski Türkiye Türkçesi dil devresine aittir. Eski Türkiye Türkçesi, Anadolu'da 13. yüzyıldan sonra ortaya çıkan ve içinde bulunduğumuz zamana kadar kesintisiz devam eden Anadolu Türkçesinin ilk devresidir. Bu devre ait metinlerin dil açısından incelenmesi gerek sözlük bilimi açısından gerekse dil tarihi açısından çok önemlidir. Yine Anadolu Türkçesinin ilk devrine ait olması da Türk dilinin gelişme seyrine ışık tutar. Bu amaçla, yapılan çalışma 14. yüzyılda kaleme alınmış bir sure tefsiridir. Muhtemelen yazarı Mustafa bin Muhammed'dir. Giriş dışında, gramer, metin ve ek dizimini içeren bir sözlükten oluşmuştur. Gramer kısmında Latin harflerine çevrilen metnin kısa bir grameri yapılmıştır. Metin bölümünde tefsirin 30 varaklık kısmı Arap harflerinden Latin harflerine çevrilmiş, sözlük bölümünde de metinde geçen sözcüklerin anlamları, hangi dile ait oldukları, aldığı ekler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The text that has been worked on, belongs to the Old Turkey Turkish language period. Old Turkey Turkish is the first phase of Anatolian Turkish which was formed after 13th century in Anatolia and which continued uninterruptedly till today. The linguistic examinations of the texts belonging to that period are of vital importance both in terms of lexicography and of language history. Also the fact that it belongs to the first period of Anatolian Turkish, sheds light to the devolopment of Turkish language. Therefore, work been done here is a sura interpretation which has been written in 14th century. Most probably its author is Mustafa bin Muhammad. In addition to the Intraduction, it is composed of grammer, text and a dictionary which consists of a directory. At the grammer section there is a brief grammer of the text which has been translated from Arabic Alphabet to Latin Alphabet and the dictionary section meaning of the words used in the text,their orginal language and the suffixes attached to them are examined