Fen bilgisi öğretmen adaylarının bilgi teknolojilerinin kullanımıyla ilgili görüşleri: O.D.T.Ü. ve Ankara Üniversitesi örneği
The science teacher candidates? opinion about the use of information technology: m.E.T.U. and Ankara University examples
- Tez No: 218087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA DEMİRELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde bilimle, bilgi teknolojisi arasında doğrudan bir ilişki oluşmuştur; başka bir deyişle, bilgi teknolojileri bilimsel araştırma sürecinin bütün safhalarında (veri derlenmesi, veri yönetimi-analizi ve elde edilen bilgilerin yayılması) doğrudan kullanılmaktadır. Bilgi teknolojileri istisnasız bütün bilim dallarında kullanılmaktadır. Birçok ülkede eğitim sistemleri, bilgisayar ortamında uzaktan eğitim üzerine oturtulmaktadır. Bilgisayar kullanımının hayatın bütün alanlarına aktif ve yoğun olarak girmiş olması bilgisayar bilimleri ve bilgisayar ortamında eğitim konularına aşina olmayı zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizde eğitim kurumlarında da bilgi teknolojilerinden yararlanma imkanları her geçen gün artmaktadır. Ancak bilgi teknolojilerinden yararlanmada kullanılan araç-gereçlerin niceliği ve niteliği kadar bilgi teknolojilerinden faydalanacak olan öğrenci ve öğretmenlerin bilgi teknolojilerine karşı olan tutum ve davranışları da önemlidir.Özellikle öğretmen adaylarının üniversitede dönemlerinde ki bilgi teknolojilerinden yararlanma durumları ileride ki meslek hayatlarında bilgi teknolojilerini derslerinde kullanma durumlarını çok fazla oranda etkilemektedir. Bu araştırmada fen bilgisi eğitiminde bilgi teknolojilerinin yeri ve bilgi teknolojilerinin kullanımıyla ilgili fen bilgisi öğretmen adaylarının görüş ve tutumları durumları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present day, a direct relationship has been formed in between science and information technology, in other words, information technologies are being used directly in the whole phases of the scientific research process (data compilation, data management analysis and propogation of gathered information). Without exception, information technologies are being used in all disciplines. In a lot of country, educational systems are placed on distance learning in computer environment. The usage of computer?s getting into all the fields in the world extensively, makes it necessary to be familiar with computer sciences and education in computer environment. In our country, at the educational organisations, opportunities to utilize the information technologies are on increase with each passing day. However, the quality and the quantity of the information technology appliances to be utilized is important as much as the approach and the behaviour of the students and teachers against the information technologies.Especially, teacher candidates? utilizing position of information technologies at the present time in the university, affects their use of information technologies in their next professional lifes at a high rate. In this research, the role of the information technologies in science education and science teacher candidates? opinion and approaches about the usage of the information technologies have been tried to be put forth for consideration.