Türkiye ve Arnavutluk'taki üniversiteyöneticilerinin öğretimsel rollerinin karşılaştırılması
The comparsion of educatianal leadership roles of Albanian and Turkish universities managers
- Tez No: 218464
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu arastırma ile, Türkiye ve Arnavutluk`taki yüksek öğretim kurumlarında görevyapan yöneticilerin öğretimsel liderlik rolleri ve bu roller arasındaki anlamlı farklılıklarınölçülmesi amaçlanmıstır.Arastırmanın örneklemi olarak, Türkiye ve Arnavutluk`taki yüksek öğretimkurumlarinda görev yapan 613 öğretim üyesi alınmıstır ve 613 anketin istatistikseldeğerlendirilmesi yapılmıstır. Arastırmada bilgi toplama aracı olarak, iki bölümden olusananket kullanılmıstır. Birinci bölüm kisisel bilgilerden, ikinci bölüm ise yöneticilerin;üniversitenin misyonunu tanımlama, öğretim kaynağı olma ve öğretimi yönetme ve olumluüniversite iklimi olusturma rollerini ölçmeye yönelik sorulardan olusmaktadır.Anketin uygulanması sonrası, toplanan veriler SPSS 11.5 (Statistical Packet for SocialSciences) programına aktarılmıstır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama,standart sapma ve çift yönlü varyans analizi hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the differences of Turkish and Albanianuniversities` administrators, regarding to their instructional leadership roles.The cope of this study is carried out in some universities in Turkey and Albaniacountries. By the aid of lecturers alike, 613 questionnaires are statistically evaluated.Questionnaires consisting of 67 questions are used to collect the information used in theresearch. The parts of the questionnaire consisted of the questions regarding to personalinformation take place in the first part and the questions according to the lecturers perceptionabout their administrators instructional leadership roles (determine the university mission,manage the learning and teaching process and be the source of learning and teaching andestabilish a positive organizational culture dimensions) take place in the second part of thequestionnaire.In the analysis of the data is used SPSS 11.5 packet programe. For the analyses of thedata collected is calculated the Frequency (F), for all the questions is given arithmetic average( ? ) and standard deviation.