Fen bilgisi dersinde bilimsel tartışma odaklı öğretimin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of effectiveness of argumentation theory based teaching in science courses
- Tez No: 218463
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu araştırma, 2006-2007 öğretim yılında Amasya Fatih İlköğretim Okulu 7.- 8. sınıf öğrencilerine ve 2007-2008 öğretim yılında aynı okulda önceki sene 7. sınıfta kendileriyle çalışılan ve 8. sınıfa geçen öğrencilerle yapılmıştır. Çalışmada öğrencilerin seçilen fen konularındaki başarıları, fene karşı tutumları, bilimin doğasıyla ilgili kavramları anlamaları ve tartışmaya katılma istekliliklerinin bilimsel tartışma odaklı fen öğretimi ile değişimi incelenmiştir. Uygulama süresi iki yıldır. İlk yılda 7. sınıf öğrencileri ile seçilen fen konularının öğretimi bilimsel tartışma odaklı fen etkinlikleri ile yapılmış ve öğrencilerin yönteme alışması sağlanmıştır. 7. sınıflara ait bulgular, her iki yıla ait 8. sınıfların bulgularıyla birlikte değerlendirilmiştir. Ön test-son test kontrol gruplu deneysel tasarıma göre uygulanan araştırmada, öğrencilerden fen bilgisi ve bilimin doğasıyla ilgili olarak yapılan mülakatlarla da bilgi toplanmıştır.Bilimsel tartışma odaklı fen öğretimi ile geleneksel yöntemin uygulandığı sınıflardaki öğrencilerin akademik başarılarında anlamlı fark gözlenmiştir. İki yıl süresince bilimsel tartışma odaklı fen öğretimi yapılan sınıfın akademik başarı puanlarının, bir yıl süreyle aynı yöntemin uygulandığı sınıftan daha yüksek olduğu; aralarında anlamlı bir fark oluşmadığı tespit edilmiştir. Bilimsel tartışma odaklı fen öğretimi ve geleneksel yöntemin uygulandığı sınıflar arasında, öğrencilerin fene karşı tutumlarında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Bilimin doğasıyla ilgili kavramları anlamalarında, bilimsel tartışma odaklı fen öğretiminin yapıldığı sınıflarda geleneksel yöntemin uygulandığı sınıflara göre daha yüksek başarı ve sınıflar arasında anlamlı farklılık elde edilmiştir. Bilimsel tartışma odaklı fen öğretiminin uygulandığı sınıflarda uygulama öncesi ve sonrasında öğrencilerin tartışma becerilerinde anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir.Öğrencilerin başarıları, tutumları, bilimin doğası ile ilgili kavramları anlamaları ve tartışma becerileri cinsiyete göre incelendiğinde, kız ve erkek öğrenciler arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 7th and 8th students in 2006-2007 academic year and 8th year students who had been subjected to the same study when they were in 7th year in 2007-2008 academic year. The study investigated the argumentation based science education on the success of the student in the selected topic, their attitude towards science, their perception the concepts related to nature of science and their willingness to participate the argument. The period of the study was determined as two years. The 7th year students were subjected argumentation focused education in the selected science topic in order to make the students acquainted with the technique. The data obtained from the 7th year students were evaluated with the data obtained from the 8th year students. The study was based on pre and post test control groups and the students were also subjected to interviews related to science and nature of science.There was no significant change observed between the academic success rates of the students who were subjected to traditional approach and the argumentation approach. Although the academic success rates of the classes who were taught with argumentation approach for two successive years were higher than the students who were subjected the same approach for only a year the difference was not very significant. There was no difference in the attitudes of the students towards science after the application of argumentation based and traditional approaches. However the argumentation approach resulted in higher success rates and significant differences in the perception of the concepts related to nature of science compared to the traditional approach. There were also significant differences observed between the pre and post application argumentation skills of the students who were subjected to scientific argumentation approach.The success rates, attitudes, perception of the concepts related to nature of science and argumentation skills of the students showed no statistically significant variation according to gender .