Ortaöğretim ekoloji konularının öğretimi için öğretmen rehber materyalleri geliştirilmesi
Development of teacher resource materials for teaching ecology topics
  1. Tez No: 218466
  2. Yazar: ALİ DERYA ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma, Biyoloji öğretmenlerinin ortaöğretim ?Ekoloji? konularının öğretilmesinde karşılaştıkları güçlükleri belirlemek ve bu güçlüklerden biri olan ekoloji deneylerinin yetersizliğini gidermek amacıyla 20 adet arazi gezisi ve laboratuvar deneyinden oluşan öğretmen rehber materyali hazırlanmasıdır. Hazırlanan deneyler ve arazi gezileri içerisinden dört tanesi çalışmaya katılan 25 Biyoloji öğretmenine incelettirilmiştir. İncelemeler sonunda rehber materyalin uygulanabilirliği, sınıf seviyesine uygunluğu ve ortaöğretim Biyoloji programına uygunluğu konularında fikirleri alınmıştır. Son olarak uzman görüşü de alınarak deneylere son şekli verilmiştir.Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin ekoloji konularının öğretilmesinde pek çok güçlükle karşılaştıkları tespit edilmiştir. Bu güçlüklerden en sık rastlanılanları; materyal eksikliği, temel kavramların bilinememesi veya yanlış bilinmesi, deney, arazi gezileri gibi etkinliklerin az olması, günlük hayattaki olaylarla bağlantı kurulamaması şeklinde özetlenebilir.Araştırmanın sonuçları ekoloji konuları ile ilgili ders kitaplarında yer alan arazi gezileri ve deneylerin yeterli olmadığını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada yer alan arazi gezileri ve deneyler geliştirilerek farklı sınıf seviyelerine uygulanabilir. Böylece ekoloji konularında deneyler geliştirilerek daha kalıcı ve etkili öğrenme sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine difficulties encountered by Biology teachers in high schools with ecology subjects and to provide teachers with a resource material to overcome these insufficiencies with 20 field trips and experiments. Four of these field trips and experiments were submitted to the evaluation of the participating 25 Biology teachers. After their evaluation of the materials, teachers? ideas and criticism/comments on the experiments were taken with respect to their applicability and availability to the relevent class levels and curriculum of high schools. The final material of the field trips/experiments were elaborated in accordance with the experts? ideas.According to the results of this study it is shown that teachers have had encountered significant difficulties while teaching ecological topics. Most common difficulties were summarized as the lack of materials, not knowing the basic concepts or misconceptions about them, limited number of activities such as experiments or field trips and lack of conceiving relationships between daily life and/or real events.Results of the study reveal that the field trips and experiments textbooks are inadequate. Field trips and experiments developed in the present study can be modified for application to different class levels. So, by developing experiments on ecology more permanent and effective teaching can be attained.