Okulöncesi müzik eğitiminde uygulanan Orff yaklaşımı'nın 5-6 yaş grubundaki çocukların ritimsel becerilerine etkileri
The influences of Orff pedagogy in rhythm abilities of 5-6 years old group children which has been practiced in the preschool period
  1. Tez No: 218505
  2. Yazar: DİDEM IŞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SADIK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Okul öncesi dönem, bir çocuğun hayatındaki en önemli yıllarıdır. İnsan gelişiminin yüzde sekseninin bu dönemde tamamlandığı düşünülürse, bu dönemin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmış olur. Okul öncesinde her alanda çocuk bilgiye açtır. Ve bu açlığı doyurmak büyük oranda okul öncesi eğitim kurumlarına düşer. Müzik eğitimi bu dönemde çocukların gelişimlerinde önemlidir. Zihinsel, bedensel, duygusal, sosyal kazanımlarıyla, başarılı, kendini gerçekleştiren bireyler yaratmaya katkı sağlar. Bu alanda çeşitli müzik eğitim yaklaşımları benimsenmiştir. Araştırmada, bu yaklaşımlardan biri olan, okul öncesi müzik eğitiminde uygulanan Orff Yaklaşımı'nın, 5-6 yaş grubundaki çocukların ritimsel becerilerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada, verilerin toplanması için 5-6 yaş grubundaki çocuklara ön test ve son test olmak üzere iki aşamalı sorular uygulanmış, testte yer alan otuz adet tartım kalıbı, çocukların ritimsel becerilerini ölçmeyle ilgili konuda soruları kapsamıştır. Araştırmanın örneklemi, araştırmanın evreninden küme yöntemiyle seçilmiş 5 yuva ve kreşten oluşan 5-6 yaş, 80 çocuktur.Araştırma sonucunda Orff yaklaşımı uygulamalarının çocukların ritimsel algılarını geliştirdiği belirlenmiştir. Uygulanan tartım kalıplarının aşama aşama zorlaştığı testte, çocukların da aynı oranda ritim kalıplarını vermekte zorlandıkları görülmüş, fakat ön test sonrası uygulanan Orff yaklaşımıyla devam eden eğitim süreci sonuncu, çocuklar test sorularına yaklaşık başarı artışı ile karşılık verdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The preschool period is the most important years of a child?s life. The importance of the preschoool years can be very well understood once again if it is thought that 80 percent of the whole evolution of a human being has been done in that period. Children in preschool years have capability to learn everything in any field. And the most proportion of to satisfy these needs for children to inclination to learn must be the mission of the preschool institutions. The education of music is important for children?s evolution within these years. It turns to good purpose for children to create real human beings by being possessed of intellectual, physical, emotional and social abilities. It has been adopted various musical education appoaches for this field.In the study, Orff Aproach hes been put into practice which is the one of the approaches of preschool music educations and it has been intended to determine its influences of rhythm abilities for the children in 5-6 years old group. In the study, it has been practiced double processed questions to the children in 5-6 years old group which are fore test and final test to collect the datas, 30 rhythm patterns which occur in the test contained the questions to measure of the children?s rhythm abilities.The research for the study has been materialized with the 80 children who have choosen by the groups technique, from the 5-6 years old children of 5 different kindergardens and nurseris. According to the results, it has been determined that Orff Aproach exercises have improved the rhythm senses of the children. According to the rhythm patterns in the test which have got difficult piecemeal, children have been forced to give the rhythm patterns in the same proportions, Although it determines that, the children have answered back the test questions approximately successful, after the continious educational process of Orff Aproach after the fore test.