Siyasal partilerin sivil toplum algilayişi: Türkiye uygulamasi
Civil society perception of the turkish political parties: Turkey practise
  1. Tez No: 218545
  2. Yazar: TUĞRUL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılın popüler kavramlarından ve yükselen değerlerinden biri olan sivil toplum, ülkemizde özellikle liberal politikaların üretildiği 80'li yıllardan sonra bir ivme kazanmış globalleşme ve Avrupa Birliğine giriş sürecinde ise önemi bir kat daha artmıştır. Her ne kadar pozitif anlamlar da ihtiva etse ülkemizde, batıdan transfer edilen bir çok kavram gibi ?sivil toplum? kavramı da yer yer yanlış anlaşılmış, algılanmıştır.Kavramın ne denli ve ne şekilde anlaşıldığı,etkin bir sivil toplum için çok önemlidir. Bu araştırmada sivil toplum kavramının siyasi partiler tarafından ne olarak ve nasıl algılandığı üzerinde durulmuş aralarındaki ilişkiler irdelenmiştir. Gerek toplumun gerekse yöneticilerin çoğunun patrimonyal bir yapıyı benimsediği ülkemizde siyasi yelpazenin çeşitli kanatlarında bulunan siyasi partilerin sivil toplum algılayışlarının belirlenmesi, problemlerin çözüm noktasında ve toplumla barışık bir siyaset için son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
As one of the most popular and rising concepts of the latest century, civil society has accelerated especially after the the 80s in which liberalpolitics was influential and gained much more importance during the European Union membership application process. Even though it has a psoitive content as well, just like the other concepts transferred from the west, in our country it is sometimes misunderstood and wrongly perceived. For an effective civil society, it is very important for the concept that how it isunderstood.In this research, civil society understanding and perception -how and to what extend- of the turkish political parties is studied and analyzed. Insuch a society that most of the people -including the rulers- are under theinfluence of patrimonial structure, identification of the perception of thepolitical parties whic are spread ont he both wings of the politicalstructure has a great importance for the solution of the problems and theformation of politics in peace with the society.