Türkiye'de eğitim fakülteleri müzik eğitimi bölümlerinde öğrencilerin ana dal şan eğitimi programlarında belirlenen hedeflerde temel davranışlara ulaşma düzeyleri
Levels of students reaching basic behaviours in determined objectives in main branch voice training programmes of musical training department of Faculties of education in Turkey
  1. Tez No: 68194
  2. Yazar: HATİCE SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
TÜRKİYE'DE EGITEVI FAKÜLTELERİ MUZIK EGITIMI BÖLÜMLERİNDE ÖĞRENCİLERİN ANA DAL ŞAN EĞİTİMİ PROGRAMLARINDA BELİRLENEN HEDEFLERDE TEMEL DAVRANIŞLARA ULAŞMA DÜZEYLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Hatice SARAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Bu araştırma,“Türkiye'de Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Bölümlerinde Öğrencilerin Ana Dal Şan Eğitimi Programlarında Belirlenen Hedeflerde Temel Davranışlara Ulaşma Düzeyleri”konusunda öğretme durumlarındaki süreci değerlendirmiştir. Sürecin değerlendirilmesi Ana Dal Şan Eğitimi Ders tanımlarının analiz edilerek hedefler ve hedef davranışların oluşturduğu“Devinişsel Alan Öğretme Durumları Dereceleme Ölçeği”ile sağlanmıştır. Geliştirilen ölçek uzman kanılarına göre öğretim elemanlarınca öğrencilere uygulanmış ve öğretim elemanlarının temel davranışların kazınılması ve geliştirilmesine ilişkin görüş ve düşüncelerine de yer verilmiştir. Araştırmada genel olarak var olan durumun saptanması amacıyla“Survey Yöntemi”,“Gözlem Yöntemi”ve“Tarihi Yöntem'ler kullanılmıştır. Araştırma sonunda öğrencilerin ana dal şan eğitimi programlarında belirlenen hedeflerde temel davranışlara ”büyük ölçüde“ ulaştığı belirlenmiş, ayrıca şan eğitiminde kazandırılacak temel davranışların ”tamamen" gerçekleşmesi önerilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5000019 Hedefler ve Temel Davranışlar 126 Doç. Suna ÇEVİK
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis) Hatice SARAÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT This study evaluates the process in learning situations on“Levels of Students In Reaching Basic Behaviours In Determined Objectives In Main Branch Voice Training Programmes Of Musical Training Department of Faculties of Education In Turkey”. The Descriptions of Main Branch Voice Trainning Course were analyzed for the evaluation of the process using“Psychomotor Domain Teaching Situations Grading Scale”by which the objectives and objective behaviours were established. The developed scale was applied to students by teachers taking the opinions of professionals, and the opinions of teachers on acquviring and developing basic behaviours were taken into consideration. For determining the gererally existing situation in the study,“Survey Method”,“Observation Method”, and“Historical Method”were used. The study reveals that students“mostly”reached the basic behaviours in determined objectives in main branch voice training programmes. Besides, the“total”realization of basic behaviours to be reached in voice training was suggested. -*eo^ Science Code Key Words Page Number Adviser 5000019 Objectives and Main Branch 126 Doç. Suna ÇEVİK