Emlak komisyonculuğu ofislerinde çalışanların mesleki eğitim durumlarını belirlemeye yönelik bir araştırma: Ankara Çayyolu örneği
A research in order to determine the vocational situations of the employees who are working in the offices of real estate brokerage: Sample of Ankara Çayyolu
  1. Tez No: 218890
  2. Yazar: DURU BERKSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde emlak sektörü büyük bir yatırım şekline dönüşmüştür. 2007 yılının başında mortgage'ın devreye girmesiyle birlikte emlak sektöründe yeni istihdamlar yaratması ve bu nedenle önümüzdeki dönemlerde emlak komisyoncularının sayısında artışlar görülmesi beklenmektedir.Bu noktadan hareketle araştırmanın amacı; Emlak komisyonculuğu ofislerinde çalışan, emlak komisyoncuları ve emlak danışmanlarının demografik özelliklerine bağlı olarak eğitim düzeylerini belirlemek ve mesleki eğitim eksikliklerini saptayarak öneriler geliştirmektir.Çalışmada, Ankara Çayyolu bölgesinde, 32 emlak komisyonculuğu ofisi yöneticisi veya sahibi konumunda olan emlak komisyoncuları ve yanlarında çalışan 58 emlak danışmanına anketler uygulamıştır.Emlak komisyoncularının işletmenin yöneticisi konumunda oldukları ve bir işletmeyi başarılı bir şekilde yönetmek için işletmecilik bilgisi, örgütsel yapıyı analiz edebilmek gibi temel kavramlar hakkında emlak komisyoncularının bilgili olmaları gerekmektedir. Ayrıca satış sonunda tapu ve vergi işlemlerinin emlak komisyoncuları tarafından yapılacağı düşünüldüğünde; emlak komisyoncularının imar mevzuatı ve emlak ile ilgili vergi ve hukuk mevzuatları hakkında da bilgili olmaları gerekmektedir.Emlak danışmanlarının emlak komisyonculuğu ofislerindeki pazarlama ve satış elemanları konumunda oldukları düşünüldüğünde pazar fırsatlarını analiz edebilmek ve potansiyel müşteri bulabilmek için satış görüşmeleri teknikleri ve vücut dili kavramları hakkında bilgili olmaları gerekmektedir.Sonuç olarak; Emlak komisyoncularının ve danışmanlarının mesleki gelişim için bir taraftan uzmanlık alanı ile ilgili daha derinlemesine bilgi sahibi olmaya çalışırken, diğer yandan o uzmanlık alanındaki yenilikleri de izlemeleri gerekmektedir. Bilgi boyutunda olduğu gibi, beceri boyutunda da gelişim göstermeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
At the present day, the sector of real estate has turned in to a great form of investment. At the beginning of 2007, mortgage's stepping in, it is expected that the sector of real estate will create new employments, and for this reason in the following periods, it is hoped that the number of real estate dealers will increase.Thinking so, the objective of the research is to determine the level of education for the real estate dealers and estate advisers who are working in the offices of real estate brokerage belonging to their demographic characters, and to develop suggestions by detecting their lack of vocational education.In the study, surveys have been applied to 32 real estate dealers who are in the position of administrators or owners and 58 estate advisers who are working in the offices of real estate brokerage of Ankara Çayyolu region.Real estate dealers are in the position of the administrator of the establishment, and they should be intellectual about the basic concepts like knowledge of business administration and being in the capacity of analyzing the structure of organization in order to direct an establishment successfully. Furthermore, when it is thought that the transactions of title deed and tax will be performed by the real estate dealers at the end of sale, they should be intellectual about the tax and law legislation concerning the zoning legislation and real estate.When the estate advisers are thought in the position of marketing and sale personnel in the offices of real estate brokerage, they should be intellectual about the techniques of sales interview and body language concepts to be able to analyze the chances of market and find out potential customers.Consequently, the real estate dealers and estate advisers, trying to have knowledge more thoroughly concerning the area of specialization for vocational development in one way, must also follow the innovations at that area of specialization in the other way. As it is in the way of knowledge, they should also show development in the way of skill.