İlköğretim 6. sınıf matematik dersinde 'sayılardan olasılığa yansımalar' ünitesindeki portfolyo çalışmaları hakkında öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teachers' and students' opinions about portfolio studies in 'reflections from numbers to probability' unit in primary school 6. class mathematic lesson.
- Tez No: 218891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim 6. sınıf matematik dersinde ?Sayılardan Olasılığa Yansımalar? ünitesinde yapılan portfolyo çalışmaları hakkında öğretmen ve öğrenci görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırma 2006?2007 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan Hüseyin Güllüoğlu İlköğretim Okulunun 6-G sınıfı ve matematik öğretmeni ile yapılmıştır. Öğrencilere ?Sayılardan Olasılığa Yansımalar? ünitesi süresince portfolyo hazırlatılmış ve bu çalışma altı hafta sürmüştür. Portfolyo hazırlama süreci bittikten sonra öğretmen ve öğrencilerle görüşme yapılmıştır.Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olan örnek olay yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri öğretmen ve 20 öğrenci ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Görüşmeler yapılırken her bir görüşmecinin izni alınarak görüşme ses kayıt cihazlarıyla kaydedilmiştir. Daha sonra bu ses kayıtları araştırmacı tarafından kelime kelime yazıya dökülmüştür. Bu işlemden sonra öğretmen ve öğrencilerin görüşme formundaki her bir soruya verdikleri cevaplar kodlanmış böylece veri analizi yapılmıştır.Çalışmanın sonunda;1.Öğrencilerin matematik dersine karşı olan duygularını olumlu yönde değiştirmek için portfolyo çalışmalarının yapılabileceği,2.Öğrencilere portfolyo hazırlatılarak öğrencilerin kendi öğrenmelerini gerçekleştirebilecekleri,3.Portfolyoların öğrencilere yaşam boyu lazım olacak davranışların kazandırılması için kullanılabileceği,4.Öğretmen ve öğrenci arasındaki iletişimi arttırmak ve eğitimin kalitesini yükseltmek için portfolyo çalışmalarının kullanılabileceği,5.Değerlendirme kriterlerinin önceden hazırlanması durumunda değerlendirmenin zor olmadığı ama bu çalışmaların öğretmene zaman açısında ek bir külfet getirdiği,6.2005?2006 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlayan yeni ders programlarının kapsamındaki portfolyo dosyası oluşturma amaçlarına, bu çalışma ile ulaşılabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Teachers? and students? opinions about portfolio studies in ?Reflections from Numbers to Probability? unit in 6. Class mathematics lesson is tried to be identified.This research is made with students of 6- G class and mathematics teacher in Hüseyin Güllüoğlu Primary school that is located in Keçiören / Ankara. Portfolio is prepared to students during ?Reflections from Numbers to Probability? unit and this study has lasted for 6 weeks. Just after the process of preparing the portfolio had finished, interview was done with the students and the teachers.This research has made with the instance event method that is one of the qualitative methods.Research data is obtained by the interviewed students and teacher. While interviewing whole interviews are recorded with the permission of interviewed person. Then whole records are written word by word. Later each answer of students and teachers in interview form are coded and by that data analysis is made.In the conclusion of research;1.To change approach of students to the Math?s portfolio studies can be done.2.Self guided learning can be achieved by making students prepare portfolio3.Portfolios may be used to gain behaviors to students that will be useful for life long4.Portfolio studies can be used to increase quality of communication and education among students and teachers.5.If evaluation criterions are prepared before, evaluation process is not difficult but on the other hand this study means extra time for teacher.6.With this research, it?s obvious that targets of forming portfolio file that has newly started in 2005-2006 education term have reached estimated goal.