İlköğretim 8.sınıf TC.inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında (MEB yayınları) Atatürkçülük bölümünün görsel materyallerle öğretilmesi
Teaching of Kemalism section in the lesson book of ''TC.inkilap tarihi ve Atatürkçülük'' at elemantary second grade eigth class visual materials
  1. Tez No: 218893
  2. Yazar: HİLAL TÜZÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A.KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de ilköğretim sekizinci sınıf TC. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında (MEB Yayınları)Atatürkçülük Bölümünün görsel materyaller açısından incelenmesi, bu bölümde görsel materyallere ne ölçüde yer verildiği, kullanılan görsel materyallerin çeşitleri, görsel materyallerin metin ile uyumlu olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca görsel materyal önerileri ile Atatürkçülük bölümünün en güzel şekilde öğretilebilmesine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.Atatürkçülük Bölümünün görsel materyallerle öğretilmesi amacı doğrultusunda araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun 20.05.2005 gün ve 139 sayılı kararı ile ders kitabı olarak kabul edilen, Yayımlar Dairesi Başkanlığının 04.06.2007 gün ve 2682 sayılı yazısı ile basılan İlköğretim sekizinci sınıf TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Ders kitabı incelenmiştir. Araştırma sırasında konu ile ilgili bilimsel kaynaklara başvurulmuştur.Araştırma beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; problem durumuna, problem cümlesine, alt problemlere, araştırmanın amacına, önemine, sayıltılarına, sınırlılıklarına ikinci bölümde konu ile ilgili araştırmalara, üçüncü bölümde; araştırmanın hangi yöntemle yapıldığına, dördüncü bölümde; araştırmaya ilişkin bulgulara ve yorumlara yer verilmiştir. Son bölümde ise sonuç ve öneriler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Atatürkism chapter in the Turkish Republic Revolution History and Atatürkism book of Primary School .8th Grade has been examined in terms of visual materials. Also examined in this chapter is how much visual materials take place, diversity of visual materials and whether the visual materials are compatible with the text. Also it is tried to contribute to teaching Atatürkism in the best way with visual material suggestions.For the purpose of teaching Atatürkism with visual materials, Primary School 8th Grade Turkish Republic Revolution History and Atatürkism Book which is approved as a course book by the decision of Teaching and Education Board of the National Education Ministry and published with the number 2682 and dated 04.06.2007 instruction of Editions Department, is studied. During the research, scientific resources about the subject are referred.This study consists of four parts. In the first part, problem situation, problem sentence, sub-problems, purpose of the study, its importance, hypothesis, restraints; in the second part, method of the research; in the third part, the findings of research and comments about it take place. The conclusion and suggestions are explained in the last part.