5E öğretim modelinin organik kimya laboratuvarı dersinde uygulanmasının öğrencilerin kavramsal anlamalarına, bilimsel süreç becerilerinin gelişimine ve organik kimya laboratuvarı dersine karşı tutumlarına etkisi.
The effects of the 5E model on the students' conceptual understanding, the devolopment of their scientific process skills and their attitude in the organic chemistry laboratory course.
  1. Tez No: 218927
  2. Yazar: EBRU SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı'nda okuyan 30 üniversite 3. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilen bu çalışmada, öğrencilerin organik kimya laboratuvarı dersindeki, kavramsal anlamalarına, bilimsel süreç becerilerinin gelişimine ve tutumlarına 5E öğretim modelinin etkisini, doğrulama türü laboratuvar yöntemiyle karşılaştırarak incelenmiştir.Çalışma 2006-2007 öğretim yılının bahar döneminde yapılmıştır. Çalışmada ön test ? son test kontrol grubu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Örneklem, rasgele seçilmiş 15' er kişiden oluşan deney ve kontrol gruplarından oluşmuştur. Her iki gruba da ön testler uygulandıktan sonra dersler, deney grubunda, 5E öğretim modeli ile; kontrol grubunda ise doğrulama türü laboratuvar yöntemi ile 5 hafta sürdürülmüştür. Öğretimden önce her iki gruba da önbilgi testi (ÖBT), bilimsel süreç beceri testi (BİBT), organik kimya laboratuvarı kavram testi (OKT), tutum testi (TT) ön test olarak uygulanmıştır. Başlangıçta deney ve kontrol grupları arasında bir fark olup olmadığının belirlenmesinde ön test sonuçları bağımsız gruplar t-testi ile değerlendirilmiş ve grupların denk olduğu görülmüştür.Çalışmanın hipotezlerini test etmek için t-testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, 5E öğretim modeliyle eğitim gören öğrencilerin kavramsal anlamalarının, geleneksel doğrulama metoduyla eğitim gören öğrencilerden anlamlı şekilde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin bilimsel süreç becerilerinin gelişiminde, uygulanan 5E öğretim modelinin, doğrulama türü laboratuvar yöntemine kıyasla daha etkili olduğu da gözlenmiştir. Çalışmada olumlu bir tutum değişimi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been executed with 30 people of whom are 3rd class students in Gazi University School of Education Science of Chemistry, and through this work, the effects of 5E Model to the student?s conceptual understanding, development of scientific process skills and their attitude towards organic chemistry laboratory course have been analyzed and this has been compared with the verification type laboratory method.This study has been conducted during spring semester of the education year 2006 ? 2007. Through this study pre-test ? final test group semi experimental design has been used. The sample has been formed of random selected experimental and control groups consist of 15 people. After applying the pre-tests to the both groups, the lessons have been maintained with 5E Model in experiment group and with verification type laboratory method in control group for 5 weeks. Before applying the education method, the prior knowledge test (ÖBT), scientific process skill test (BİBT), organic chemistry laboratory concept test (OKT), attitude test (TT) have been applied as pre-tests. At first, the pre-test results have been evaluated with the t-test in order to identify whether there is difference between the experiment and control groups and as a result, it has been seen that the both groups are equivalent.t-test has been used in order to test the study hypothesis. The analyze results have been showed that the conceptual understanding level of the students who receive through instruction in 5E Model is significantly more than the students who receive through instruction in traditional verification method. In addition to this, it has been observed that the 5E Model has more effect on student?s scientific process skill development rather than the verification type laboratory method. It has not been observed any significant attitude change in the study.