Ekonomik krizlerde bankalardaki iç kontrol sisteminin önemi ve etkinliği
Importance and efficiency of internal control system in banks in crisis period
  1. Tez No: 219011
  2. Yazar: UTKU ŞENDURUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bir ülkede finansal yapının güçlü olmaması ulusal ve uluslar arası alanda, mali istikrarı tehdit edebilmektedir. Dünyada küreselleşme eğilimlerinin artması finansal sistemi etkileyen ve risklerin de daha yüksek boyutlara ulaşmasını sağlayan temel faktördür. Bu çalışmada mali sistemin lokomotifi olan bankaların etkin bir iç kontrol sistemine sahip olması gerekliliği üzerinde durulmuştur.Çalışmanın ilk bölümünde banka ve banka krizlerinden bahsedilmiş, ikinci bölümde ise genel olarak iç kontrol sistemi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, bankalardaki iç kontrol sistemi tanımlanmış ve uygulama niteliği taşıyan bir iç kontrol şablonu oluşturulmuştur. Son bölümde ise, 2001 krizi öncesi ve sonrası banka rasyolarına bakarak, iç kontrol sistemine önem verildikten sonraki bankaların mali durumu gözlenmiştir. Ayrıca etkin bir iç kontrol sistemi nasıl olmalıdır sorusuna da cevap aranmıştır.Yaşanan ekonomik krizlerden sonra, bankalarda iç kontrol sistemi çok önemli bir olgu haline gelmiştir. Çalışmada kriz dönemlerinde bankalardaki iç kontrol sisteminin önemi ve etkinliği üzerinde durulmuş, etkin bir iç kontrol sistemine sahip olmanın önemi ve gerekliliği anlatılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Bankalar2.Banka Krizleri3.Bankalarda İç Konrol Sistemi4.Basel5.BDDK
Özet (Çeviri)
In a country a non strong financial system can threaten the national and international financial stability. The main factor that effects financial system and increasing the dimension of the risks is the globalization tendency all over the world. In this study it is dwelled on the necessity of effective internal control system in banks which are the locomotives of financial system.In the first part of the study it is alluded banks and banking crisis, however in the second part, internal control system has been explained. In the third part of the study, internal control system in banking have been described and a internal control pattern has been formed. In the last part of the study, we watched the financial condition of the banks, to looking at their ratios before the crisis 2001 and after the crisis 2001, after the importance has been given the internal control. Also the answer has been looked for the question; how must be an effective internal control system.After the economic crisis, the internal control in banking, become a very important subject. In this study, it is accentuated that the importance and efficiency of internal control system in banks in crisis period and the importance of having an effective internal control system have been denoted.Key Words1.Banks2.Bank Crisis3.İnternal Control İn Banks4.Basel5.BDDK