Farklı okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin mesleki doyumlarının ve tutumlarının incelenmesi
The examination of the satisfaction and attitudes of teachers working in different preschool education center
- Tez No: 219036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırma, farklı okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin mesleki doyumlarının ve tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, ilköğretime bağlı anasınıfında, bağımsız anaokulunda ve özel anaokulunda çalışan 300 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veriler ?Kişisel Bilgi Formu?, ? Okul Öncesi Öğretmen Tutum Ölçeği? ve ?Mesleki Doyum Ölçeği? ile toplanmıştır. Bu araştırmada veriler SPSS 12 paket programı yardımı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler normal dağılım göstermediği için, üç ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda Kruskall-Wallis H testi ile, iki gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Bunun yanında değişkenler arasındaki ilişkiler ise Korelasyon analizi ile test edilmiştir. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, mesleki doyum ölçeği alt boyutları ile kurum türü, öğrenim durumu, yaş, mesleki kıdem, öğretmenlerin okuldaki çalışma süresi, okuldaki çocuk sayısı ve çocukların yaşı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Kurum türü açısından özel anaokulunda çalışan öğretmenlerin mesleki doyumlarının daha yüksek olduğu, aynı zamanda 18-25 yaş arasında olan ve 1-10 yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin mesleki doyumlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.Öğretmen Tutum Ölçeği alt boyutları ile kurum türü, kıdem, sahip olunan çocuk sayısı, kurumdaki çocukların yaşı, kurumdaki çocuk sayısı, öğretmenlerin kurumdaki çalışma süresi değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Özel anaokulunda çalışan öğretmenlerin demokratik tutum puanlarının daha yüksek olduğu ve 1-10 yıl arası mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin de demokratik tutum puanlarının yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğunluğunun demokratik öğretmen tutumuna sahip olduğu belirlenmiştir.Mesleki doyum ölçeği ve öğretmen tutum ölçeği alt boyutları arasındaki ilişkiye bakıldığında kurum türü, öğrenim durumu, yaş ve kıdem değişkenleri açısından olumlu bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlara göre öğretmenlerin mesleki doyum puanları arttıkça demokratik tutum puanlarının da olumlu yönde arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the job satisfaction and attitudes of teachers who work in different Preschool Education Centers. The sampling of the study was 300 teachers working in public preschool education centers and private preschool education centers. Data was collected by ?personal information form?, ?preschool teacher attitudes scale? and ?job satisfaction scale?. Data was interpreted with SPSS 12 Packaged software. Because of abnormal dispersion of data, Kruskall-Wallis H test was used in three or more groups? comparisons and Mann-Whitney U test was used in two groups? comparisons. Besides this, the relationships among the variables were tested with the correlation analysis. 0,05 was used as meaningfulness level and it is stated that there occurs significant differences in the event of p0,05.By the results of research, it is defined that according to some variables, there occurs significant differences in the sub-dimensions of job satisfaction scale and teacher attitudes scale from the aspects of academicals level, age, years of experience, in-school working time, the number students in the school and the ages of those students. From the aspect of institution type, it is defined that the satisfaction level of teachers working in private day care centers is higher than others. Again it is stated that teacher among 18-25 years old and teachers who have experiences of 1-10 years have higher levels of satisfaction.It is determined that according to some variables, there occurs some statistically significant differences in teacher attitudes scale sub dimensions from the aspects of institution type, years of experience, the number of children, the ages and number of students in the school, in-school working time. It is appeared that the teachers working in private day care centers have higher democratic attitude scores and teachers who have 1-10 years of experiences have higher democratic attitude scores. Besides these, it is determined that most of the teachers who attended the research have democratic teacher attitude.When the relationship between job satisfaction scale and teacher attitudes scale is examined it is determined that there occurs a positive relationship from the aspects of institution type, academicals level, age and experience. From the results, it is understood that the higher job satisfaction score the teacher has, the higher democratic scores he or she has.