Öğrencilerin Newton'un hareket kanunlarındaki kavram yanılgılarının giderilmesinde işbirlikli öğrenmenin etkisi
The effect of cooperative learning to eliminate the students? misconceptions about Newton?s rules of movement
- Tez No: 219057
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, Fizik öğretmenliği lisans programındaki Fizik?1 dersinde ele alınan ?Newton'un Hareket Kanunları? konusunda öğrencilerde bulunan kavram yanılgılarının tespit edilmesi ve bu kavram yanılgılarının düzeltilmesinde işbirlikli öğrenme yönteminin etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, 2006?2007 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Fizik Eğitimi Anabilim Dalı 1. sınıfında okuyan 40 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrenciler arasından deney ve kontrol grubu tarafsız olarak seçilmiştir. Çalışmada, ön test-son test kontrol gruplu deney deseni kullanılmıştır. Deney grubunda işbirlikli öğrenme yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi ile ders işlenmiştir.Uygulamadan elde edilen veriler düzenlenmiş, istatistik programı yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan bu nicel çalışmaların yanında, araştırmanın sonunda deney grubu öğrencilerinden, yöntem ile ilgili görüşlerini yazılı olarak belirtmeleri istenmiştir.Analizler sonucunda ?Newton'un Hareket Kanunları? konusundaki kavram yanılgılarının düzeltilmesinde, işbirlikli yaklaşımın geleneksel yaklaşıma göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was made in order to determine the misconceptions about ?Newton?s Rules of Movement? dealt in Physics instruction undergraduate program?s Physics-1 lesson and to examine the effects of cooperative learning method in overcoming these misconceptions.Sampling of the research consists of 40 undergraduate students learning in the first grade of Gazi University School of Education Physics Education Department in 2006 ? 2007 academic year. The experiment and control groups within these students were selected objectively. Pre-Post Test Control Group Experimental Design was used in this study. Lessons were taught by cooperative learning method in experiment group and by traditional teaching method in the control group.The data obtained from the application were organized, and they were analyzed by the statistics program and electronic computation table program. As well as these quantitative studies, the students within the experiment group were demanded to express their written opinions at the end of the research.As a result of the analysis, it has been reached that cooperative approach is more efficient than traditional approach in terms of correcting the misconceptions about ?Newton?s Rules of Movement?.