Doğrusal modellerde doğrusal kısıtlamalar ve genelleştirilmiş inversler
Linear restrictions and generalized inverses in linear models
  1. Tez No: 21950
  2. Yazar: AHMET PALAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, doğrusal modellerde, doğrusal model tipleri, parametre tahmini, parametre tahmin yöntemleri ve hipotez testi incelendi. B parametre vektörü K'B = M ile kısıtlanmış iken, Y = X3 + e genel doğruaal modelinde; g nın yeni tahmin edicileri bulundu ve hipotez testi verildi. Burada K1 tam satır ranklı bilinenlerin matrisidir. K ' g = M hipotezleri kestirilebilir hipotezlerdir ve K'g M denklemleri tutarlı denklemlerdir. Ayrına P'£ = 0 kestirilemez kısıtlamaları altında g nın tahmin edicileri araştırıldı. Y, A' = X,.O B / ?" v * (nxq) (nxp) (pxq) + E (nxa) birden çok bağımlı değişkenli regresyon modelinde; ¥rChx1);;= X(nxp3Ş,CpxrİT'*'er(nx/l),ı;1°^usaî re9*8BVDn modelinde bilinen formüllerin nelere dönüşeceği ve K'B = M kısıtlama sı altında B'nm tahmin, edicilerinin neler olabileceği ve hipotez testi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, types of linear models, parameter estimation, methods of parameter estimation and test of the hypotheses have been considered in linear models. New estimators Df g and test of the hypotheses have been given in general linear models, Y = X 3 + e where pa rameter vector Df § is restricted by K'3 = M. K' is the known full row rank matrices. K'G = M are estimable hypo theses and equations of K'& = M are consistent equations. In addition, estimators of g under unestimable rest rictions of P'g = D have been examined. In multivariate - regression model with more than one dependent variable, Y,' v = X, n B, ' v +. e, v estimators of B and test >' (nxq) (nxp) (pxq) (nxq) of the ' hypoteheses have'been analyzed under the 'restrict* tion of K'B = M and also. the known formulas in linear regression models, Y, ". = X, v &, «\+z, *\ have (nx1) (nxp) (px1) (nx1) been considered.