How do terrorist organizations ideologically change and adapt? comparative examination of DAESH-core and DAESH-Afghanistan
Terör örgütleri ideolojik olarak nasıl değişir ve uyum sağlar? DEAŞ-merkez ve DEAŞ-Afganistan'ın karşılaştırmalı incelemesi
  1. Tez No: 969023
  2. Yazar: İSMAİL YONSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
DEAŞ, Ortadoğu, Güney Asya ve Afrika başta olmak üzere, dünyanın farklı bölgelerinde varlığını sürdürmektedir. DEAŞ'ın dünyanın birçok yerinde varlığını sürdürmesini sağlayan nedir? İdeolojinin buradaki rolü nedir? DEAŞ, ideolojisini kutsal ve dokunulmaz olarak mı görüyor yoksa ideolojiyi rasyonel bir şekilde mi kullanıyor? Bu tezde, terör örgütlerinin ideolojik olarak nasıl değiştiği ve uyum sağladığı sorusuna DEAŞ terör örgütü üzerinden cevap bulmaya çalışıyorum. DEAŞ ideolojisi literatürde çok çalışılmış olmasına rağmen, söz konusu ideolojinin farklı bölgelere yönelik analizini yapan çalışma sayısı oldukça azdır. Bu nedenle, DEAŞ ideolojisinin, DEAŞ'ın farklı bölgelerde kendini uyarlayabilmesine ve değiştirebilmesine yardımcı olduğunu rasyonel aktör perspektifini kullanarak inceliyorum. Tezde ayrıca, DEAŞ'ın Suriye ve Irak'taki ideolojik söyleminin Afganistan'daki ideolojik söyleminden farklı olup olmadığı, eğer öyleyse nasıl olduğu sorusuna cevap vermeye çalışıyorum. Bahse konu farklılaşmanın DEAŞ'ın iki bölgedeki strateji ve taktiklerini nasıl etkilediği sorusunu açıklamaya çalışıyorum. Bu soruları yanıtlamak için, DEAŞ iltisaklı medya kuruluşları tarafından yayımlanan çevrimiçi propaganda dergilerinin (Dabık, Rumiyah ve Horasan'ın Sesi) elli yedi sayısını inceliyorum. Dergileri söylem ve içerik analizini kullanarak analiz ediyorum. Metin analizi yapılırken DEAŞ ideolojisinin temelini oluşturan kaynaklardan faydalanılarak oluşturulan bir sözlükten yararlanıyorum. Neticede, DEAŞ'ın Suriye ve Irak (DEAŞ-Merkez) ile Afganistan'a (DEAŞ-Afganistan) yönelik farklı stratejiler uyguladığını, çevrimiçi propaganda metinleri aracılığıyla farklı ideolojik işaretler kullandığını ve“rasyonel bir aktör”olarak değerlendirilebileceğini ileri sürüyorum.
Özet (Çeviri)
DAESH continues to maintain its presence in different parts of the world, especially in the Middle East, South Asia and Africa. What enables DAESH to still continue its existence in many parts of the world? What is the role of ideology here? Does DAESH consider its ideology as sacred and sacrosanct or employ it rationally? In this thesis, I attempt to answer the question“how do terrorist organizations ideologically change and adapt”through case-study of DAESH. Although it is studied vastly in the literature, few have analyzed DAESH ideology towards various regions. Therefore, I examine“how ideology helps DAESH to adapt and change itself in different regions”using rational actor perspective. I also try to answer the question“does DAESH-Core's ideological discourse differ from DAESH-Afghanistan's, if yes, how”. Furthermore, I venture to uncover the question“how this differentiation influences DAESH's strategies and tactics in two regions.”To answer these questions, I analyze fifty-seven issues of online propaganda magazines (Dabiq, Rumiyah and Voice of Khurasan) published by DAESH affiliated media centers. I use discourse and content analysis to examine magazines. I employ a lexicon, created through utilizing sources that form the basis of DAESH ideology to conduct text analysis. To conclude, I argue that DAESH applies different strategies and tactics toward Syria-Iraq and Afghanistan, uses different ideological cues via its online propaganda magazines and it may be considered as a“rational actor”.