The effects of talent management on the performance of the employees in the manufacturing sector and an application in a multinational company operating in Turkey
Yetenek yönetiminin üretim sektöründeki çalışanlar üzerine etkileri ve Türkiye'de faaliyet gösteren çok uluslu bir firmada uygulanması
- Tez No: 221106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hızla gelişen teknolojilerin getirdiği olanaklar yerel ekonomilerin her geçen günküreselleşmesine yol açmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak da şirketlerin en iyi ve ennadir bulunan için mücadele ettikleri rekabet tüm dünya geneline yayılmaktadır. Bunoktada ?yetenek? firmaların ihtiyaç duyduğu kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Eşsizve taklit edilmesi zor olan insan sermayesi şirketlerin birbirlerine üstün gelmeleri içinen önemli ve vazgeçilmez bir etken halini aldığından, günümüzde kurumsallaşmışfirmalar yeteneği bünyelerine çekmek ve bu yetenekten en iyiyi elde etmek için yeniyöntemler ve teknolojiler kullanmaya başlamışlardır. Yetenekli çalışanlar için ?YetenekYönetimi?nin uygulanması bir gereklilik haline gelmiştir. Firmalar yetenek savaşınıkazanmak ve çalışan performansını artırmak için çekme, istihdam etme, elde tutma,dahil etme, eğitim ve geliştirme, yetenek denetimleri, kariyer ve yedekleme planlaması,performans yönetimi ve toplam ödül gibi yetenek yönetimi öğelerini uygulamaktadırlar.Bu çalışmada, yetenek yönetimi üzerine bir literatür taramasının ve yetenek yönetimi ileperformans yönetimi arasındaki ilişkinin ortaya konmasının ardından yetenekyönetiminin çalışan performansı üzerindeki etkileri, Türkiye'de faaliyet gösteren çokuluslu bir ambalaj şirketindeki çalışanlar üzerinde anket uygulanması suretiylearaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Opportunities brought by fast developing technologies transform local economies intoglobal economies. As a natural result of this, competition, where the companies fight forthe best and the scarce, becomes global. At this very point, ?talent? has come out to bethe concept the companies feel the need for. Today, most of the corporate companieshave started using new methods and technologies in their divisions in order to attracttalent and make the most of it, since the human capital, which is unique and unlikely tobe imitated, has become the most important and indispensable factor in order for thecompanies to win over one another. Implementation of ?Talent Management? for thetalented employees has become a necessity. Talent management elements such asattraction, recruitment, retention, engagement, training and development, talent audits,career planning, succession planning, performance management and total reward havebeen implemented in order to win the war for talent and increase employeeperformance. In this study, the effects of talent management on the employeeperformance has been investigated in an application in a multinational packagingcompany operating in Turkey through the use of questionnaire method following theliterature review on the mentioned-elements of talent management as well as therelationship between talent management and performance management.