Diyanet İşleri Başkanlığında yetenek yönetiminin çalışan performansına etkisi: Yedi bölge örneği
The effects of talent management on personnel performance in Directorate of Religious Affairs: Seven region example
- Tez No: 408770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan bu çalışmada, kamu kurumlarında yetenek yönetiminin performans yönetimi ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yedi bölgeden 14 il ve 14 ilçede görev yapan toplam 569 çalışanı üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Çalışanların cinsiyet, yaş ve eğitim durumları ile yetenek yönetimi ve performans algı puanları karşılaştırılmış, daha sonra ise yetenek yönetimi boyutları ile performans algısı puanları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre cinsiyete ve yaş gruplarına göre hem yetenek yönetimi alt boyutlarının, hem de performans algı puanlarının arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate relationship between ability management and performance management at public organizations. In the research, total 569 personnel from 114 cities and 14 districts at seven regions working at directorate of religious affairs were subjected to survey. Performance and ability management factor levels of personnel were compared based on gender, age and education levels of personnel, and afterwards, relationship between ability management factors and personnel management was evaluated. According to results of the study, both ability management factor points and perceived performance points did not showed statistically significant difference based on gender and age groups (p>0,05).