Fen eğitiminde analoji tekniği kullanımının öğrencilerin farklı taksonomik düzeylerdeki başarıları üzerine etkisi
The effects of using analogy tecniques on students? achievements at different taxonomic levels in science education
  1. Tez No: 221551
  2. Yazar: TUĞBA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜCÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen eğitiminde analoji tekniği kullanılmasının öğrencilerin fenbilgisi dersindeki başarılarını etkileyip etkilemediğini, etkilediyse bu farkın farklıtaksonomik düzeylere göre değişip değişmediğini saptamaktır. Bu amaca yönelik olarakaraştırma, ilköğretim ikinci kademe 6. sınıf ?Canlının İç Yapısına Yolculuk? ünitesindeyer alan ?En Küçük Olanından En Büyük Olanına Kadar Tüm Canlıların YapısınıOluşturan Birim: Hücre? ve ?Bitkilerin Hücre, Doku ve Organlardan Oluşan DüzenliYapısı? konuları sınırlılığında yapılmıştır.Araştırma 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesindeki birilköğretim okulunda yapılmıştır. Araştırmaya bu okuldaki 6A, 6B, 6C ve 6D sınıflarındaokuyan toplam 116 öğrenci katılmıştır. 6A, 6B, 6C ve 6D şubeleri rastgele kontrol vedeney grubu olarak atanmışlardır. 6A ve 6C sınıflarında geleneksel düz anlatımyöntemiyle, 6B ve 6D sınıflarında analoji tekniği kullanılarak ders işlenmiştir. Veritoplama aracı olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşan başarı testi uygulanmış veverilerin analizinde ise bağımsız gruplar t- testi kullanılmıştır.Bu araştırma sonunda, ?Hücre? ve ?Fotosentez? konularında analoji tekniğikullanılarak, etkileşim sürecinin yürütüldüğü deney grubu ile geleneksel düz anlatımyönteminin kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinin başarıları arasındaki farkınistatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Analoji kullanılarak etkinliğingerçekleştirildiği gruplardaki öğrencilerin başarılarının diğer gruplardan daha fazlaolduğu gözlenmiştir.Öğrenciler, genel fen bilgisi başarılarının yanında farklı taksonomik seviyelerdekibaşarılarına göre incelendiğinde etkileşim sürecinin yürütüldüğü deney grubuöğrencileri ile geleneksel düz anlatım yönteminin kullanıldığı kontrol grubuöğrencilerinin bilgi, kavrama ve bilimsel yöntem süreci başarıları arasında, analojitekniğinin kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin lehine anlamlı bir fark olduğusaptanmıştır. Analoji tekniği kullanılarak etkileşim sürecinin yürütüldüğü deneygrubundaki öğrencilerin gerek genel fen başarısı ve gerekse taksonomik seviyelerdekibaşarıları, kavrama düzeyi hariç cinsiyetleri söz konusu olduğunda erkeklerin lehineanlamlı bir fark bulunmuştur.Anahtar SözcüklerFen eğitimi, Analoji, Taksonomi,
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the affects of teaching with analogies onstudents? achievement and also was to compare existing student achievements atdifferent taksonomic levels. For this purpose the participating students were taught onthe content of cell and photosynthesis.The research was conducted at a primary school in Yenimahalle Ankara during 2005-2006 academic year. The research participants were 116 sixth grade students. Studentswere assigned to four different classes by the school administration. These classes wereidentified as 6A, 6B, 6C and 6D. These classes were randomly assigned to experimentaland control groups. The classes 6A and 6C were assinged to control group and weretaught with traditional method. The experimental group was consist of classes 6B and6D and were taught with analogy tecnique. Collected data were analyzed by using t-testfor independent groups via using SPSS software.The results of the study indicates that there was a statistically significant achievementdifference between groups. Experimental groups scored higher in comparison to controlgroups who were taught with traditional methods.There was also a statistically significant difference between the students achievement ofknowledge levels, comprehension levels and science process levels in experimentalgroups than control groups. Overall the success of experimental groups were higherthan the control groups at all levels. Gender was also investigated as a factor amongparticipants. It was found that male students scored higher in comparison to femalestudents in the groups that were taught with analogy.Key WordsScience Education, Analogy, Taxonomi