Social and emotional learning (sel) in efl speaking classes
Yabancı dil olarak İngilizce konuşma becerileri derslerinde sosyal ve duygusal öğrenme
- Tez No: 221566
- Danışmanlar: PROF. DR. BENA GÜL PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal ve duygusal öğrenmenin konuşma yetisiüzerindeki etkisine odaklanmak ve öğretmenlerin sosyal ve duygusal öğrenmeyetilerindeki bilgilerinin, öğrencilerde konuşma yetisini geliştirmede etkisinin olupolmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada kullanılan ?sosyal ve duygusalöğrenme? daraltılmıştır.Veriler, Ankara'daki Gazi Üniversitesinin Hazırlık okulundaki aynı düzeylereİngilizce öğretmenliği yapanlara anketler uygulanarak toplanmıştır. Sonuçlar nitelikaçısından analiz edilmiştir. Anketler araştırmacının kendisi tarafından iki alanıölçmek üzere geliştirilmiştir. Bu iki alan: İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiğisınıflardaki sosyal ve duygusal öğrenme yetisi ile konuşma yetisidir.Bilindiği gibi, okulların çocukları bilgili, sorumlu ve itinalı yetişkinler olarakhazırlamada temel bir rolü vardır. Her kelimenin ardında eğitimsel bir meydanokuma söz konusudur. Dolayısıyla bu çalışma araştırmacıya sosyal ve duygusalöğrenme yetilerinin önemini göstermeye çalışmaktadır. Bunu yaparkenöğretmenlerin öğrencilerini bilgili, sorumlu, ve itinalı kişiler haline getirdiklerinigöstermektedir.Bulgular, bütün öğretmenlerin duygusal zeka hakkında bilinçli olduklarınıama hepsinin bu durumu ortamlarına taşıyamadıklarını ortaya çıkarmıştır. Bununyanı sıra öğrencilerin niçin ve neden İngilizce öğrendiklerini bilmemeleri yaniduygusal zekadan yetersiz kalmaları sınıfların güdülenmemiş öğrencilerle doluolmasına sebep olmuştur. İkinci olarak, sınıflardaki öğrenci ile öğretmen arasındakibireysel bağların öğrenme ve öğretimi yeterince etkileyemediği görülmüştür.Bulgulara dayanarak, araştırmacı sosyal psikoloji ve öğretim yöntembiliminibirleştirerek daha ileri bir araştırmanın yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to focus on the effects of social and emotionallearning on speaking skill and explore if teachers? awareness of SEL skill has aneffect on the development of students speaking skill. In this study the term ?socialand emotional learning? has been narrowed down to attitude the development ofspeaking ability in students.The data was collected through questionnaires administered to Englishteachers, teaching at the same levels, and their students at Gazi UniversityPreparatory School, Ankara, Turkey. The results were analyzed quantitatively andqualitatively. The questionnaires were developed by the researcher to measure twoareas at the same time: social and emotional learning skill and speaking skillproblems in EFL classes.It is known that schools play an essential role in preparing children to becomeknowledgeable, responsible, caring adults. Behind each word lies an educationalchallenge (Elias,1997). So this study tries to emphasize the researcher the importanceof SEL skills by which the teachers can foster their students to be knowledgeable,responsible, and caring ones.The findings obtained firstly revealed that teachers possess EQ and SELlearning skills awareness, but not all of them have this awareness. Inaddition, lack ofEQ awareness among students creates a lack of motivation among students who arenot aware of why and what for they are learning English. Secondly, in the classroomspersonal bonds between students and teachers are not strong enough which can effectlearning and teaching.Based on the findings, the researcher suggests further research, combiningresearch on social intelligence and teaching methodology