Potansiyeli bilinen atom veya moleküllerin faz-genlik metoduna göre rezonanslarının hesaplanması
Calculating rezonanses of atom or molecules with known potentials by way of phase-amplitude method
  1. Tez No: 222903
  2. Yazar: EMİN ÇENGELCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KARAGÖZ, YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada sınır ve tınlaşım durumlarının her hangi bir tek boyutlu potansiyel için hesaplanmasında faz-genlik metodunu kullandık. Bu metot Milne metodu üzerine kurulu olup, tüm tınlaşım durumlarının enerji ve sürelerinin belirlenmesinde kullanılır. Bu metodun hassasiyeti sadece hesaplamadaki nümerik hassasiyetle sınırlıdır. Bu hesaplama için daha önce Sidky ve LeRoy tarafından geliştirilmiş olan program Fortran programlama diline uyarlanarak kullanılmıştır. Kullanılan program diğer hassas nümerik programlar kadar hassas sonuç vermesiyle birlikte kullanması çok daha kolaydır. Ancak burada LeRoy tarafından geliştirilen yazılım indirgenmiş kütlesi büyük olan durumlar için sonuç vermemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have utilized phase-amplitude method to calculate boundary and rezonance states of atoms or molecules for one dimentional potentials. This method, which is based on Milne method, is used to find all resonance energies and widths. The accuracy of this method is only limited with the accuracy of the numerical method used for the calculation. The code developed for this purpose (in Fortran programming language) yields calculated results as accurate as other accurate numerical softwares and yet is easier to use. But the Fortran code developed by Le Roy doesn't yield correct results when the molecule has high reduced-mass.