Removal of some toxic species (fluoride and boron) from water by electrodialysis
Sulardan bazi toksik iyonlarin (flüorür ve bor) elektrodiyaliz yöntemi ile giderilmesi
- Tez No: 222995
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN YÜKSEL, PROF. DR. NALAN KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, toksik olan fluorür ve bor iyonlarının sulardan giderilmesi amacıyla elektrodiyaliz yöntemi kullanılmıştır. Kesikli tip çalışma ile gerçekleştirilen deneylerde, fluorür iyonlarının ayrılma verimine etki eden parametreler olarak, çözeltideki flüorür iyonu derişimi, uygulanan gerilim ve dolanım debileri ve klorür ve sülfat iyonlarının etkisi ele alınmıştır. Ayrıca sulu çözeltilerden borun elektrodiyaliz yöntemi ile giderilmesi incelenmiştir. Sulu çözeltilerden bor giderimini etkileyen parametreler olarak; çözeltideki bor derişimi, çözelti pH`ıve klorür ve sülfat gibi diğer iyonların etkisi incelenmiştir. Deneylerde, Tokuyama Firmasıtarafından üretilen TS-1-10 model Elektrodiyaliz cihazı kullanılmıştır. Derişik ve seyreltik tanklarından belirli aralıklar ile akım 0,01 A' e düşene dek alınan örneklerin iletkenlikleri ve derişimleri ölçülmüştür. Özgül güç tüketimi hesaplamalarında sadece membran dizisindeki, elektrik enerjisi tüketimi dikkate alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bor, bor giderimi, Elektrodiyaliz, flüorür, flüorür giderimi, iyon değiştirici membranlar, su,
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the separation performance of F- ions from waters have been investigated by electrodialysis at batch mode of operation as a function of initial fluoride concentration, applied voltage, flow rate and effect of interfering ions such as chloride and sulphate. Finally, separation performance of boron from waters have been studied by electrodialysis at batch mode of operation as a function of initial boron concentration in the solution and solution pH. In addition effect of other ionic species such as chloride, sulfate on boron separation has been investigated. TS-1-10 electrodialysis equipment (Tokuyama) was used in experimental studies. During unsteady state run of ED system, both inlet and outlet concentrations and conductivities of streams were measured at certain time intervals until the current drops to 0.01 A. The specific power consumption calculations have been performed taking into consideration only the electrical energy consumed in membrane stack. KEYWORDS: Boron, boron removal, electrodialysis; fluoride; fluoride removal, ion exchange membranes, water.