Karpal tünel sendromunda F-yanıtının ters dönmesinin tanısal değeri
Diagnositic evaluation of F-wave inversion in carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 224742
  2. Yazar: MEHMET UĞUR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. REHA KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Karpal tünel sendromunun (KTS) elektrofizyolojik tanısında motor ileti parametrelerininkatkısı sınırlıdır. Ancak median F-yanıt latansının, ulnar F-yanıt latansına kıyasla geç ortayaçıkmasının (F-yanıtı ters dönmesi) duyarlılığının, duyu iletim anormalliklerine yakın olduğuileri sürülmüştür. Bu ilginç bulgunun KTS tanısında katkısını araştırmak için bu ölçümünnormal deneklerde üst sınırını saptayarak, özgüllüğünü; kesin ve olası KTS olgularındaduyarlılığını inceledik. Ayrıca yaş ve boy gibi fizyolojik değişkenlerle ilişkisine baktık. GaziÜniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalında, Klinik Nörofizyoloji Laboratuarıelektonik veri tabanını inceleyerek, KTS yakınmaları olmayan ve sinir iletim çalışmalarınormal olan denekler saptandı (normal denekler). Klinik ve elektrofizyolojik bulguları kesinolarak KTS düşündüren başka bir grup oluşturuldu (kesin KTS). Veri tabanından seçilen diğerbir grupta ise sadece klinik muayeneyle KTS düşündüren bulgular vardı (olası KTS). Buolguların median sinir motor ve duyu iletimleriyle, ulnar sinir F-yanıt latansları kaydedildi.Klinik ve elektrofizyolojik bulgular, İtalyan KTS Çalışma Grubunun sınıflamasına göreevrelendi. F-yanıtı ters dönmesinin özgüllüğü %100 bulundu. Motor parametreler arasındaduyarlılığı en yüksek olan yöntem F-yanıt ters dönmesiydi. Kesin KTS grubunda bu yönteminduyarlılığı %63.5, olası KTS grubunda ise %66.5 bulundu. Olası KTS grubunda duyuiletimleri normal olan olguların %60 ında F-yanıtı ters dönmesi mevcuttu. Ancak olası KTShastalarının %83.5 uğunda duyu iletim anormalliği saptandı. F-yanıt ters dönmesinin yaş(r=0.01, p=0.97) ve boyla (r=0.09, p=0.629) ilişkisi yoktu. Nörofizyolojik evrelemeyle kesinve olası KTS gruplarında F-yanıt ters dönmesi arasında bağlantı saptanmadı (p>0.05).Yöntemin KTS tanısında özgüllük ve duyarlılığının yüksek olması, yaş ve boyla ilişkisininbulunmaması nedeniyle rutin incelemelerde kullanıma sokulması makul görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The contribution of motor nerve conduction studies to the electrophysiological diagnosis ofcarpal tunnel syndrome (CTS) is limited. However, it has been put forward that the sensitivityof the prolongation of the median F-wave latency compared to ulnar F-wave latency (F-waveinversion) is comparable to sensory nerve conduction studies. In order to investigate thecontribution of this interesting observation to the diagnosis of CTS, we determined the normalupper limit of this measurement in normal individuals and assessed its specificity. In definiteand probable CTS groups the sensitivity of the method was also tested. Moreover, its relationwith physiological variables such as age and height was calculated. We retrospectivelystudied the electronic database of the Clinical Neurophysiology Laboratory of the NeurologyDepartment of Gazi University Faculty of Medicine and selected individuals withoutsymptoms related to CTS and normal nerve conduction studies (normal subjects). Anothergroup was formed consisting of individual s with definite clinical and electrophysiologicalevidence of CTS (definite CTS). A different group was composed of subjects withmanifestations suggestive of CTS (probable CTS). All subjects underwent motor and sensorynerve conduction studies of the median nerve, as well as the F-wave latency measurements ofthe ulnar nerve. Clinical and electrophysiological findings were staged according to theclassification of the Italian CTS Study Group. The specificity of F-wave inversion was foundto be 100%. This parameter showed the highest sensitivity among other motor variables. Onthe other hand, in the definite CTS group its sensitivity was 63.5%, whereas the sensitivity ofthe method was found to be 66.5% in the probable CTS group. In the latter group, amongpatients with normal sensory studies, 60% demonstrated F-wave inversion. However, sensorynerve conduction studies were abnormal in 83.5% of patients of the probable CTS group.Neither age (r=0.01, p=0.97) nor height (r=0.09, p=0.629) was related to inversion of the Fwave.No association was found with the neurophysiologic grading and F-wave inversion