Farklı liglerde yer alan futbolcuların kişilik tipleri ile sürekli öfke-öfke ifade tarzlarının incelenmesi
Investigate personality types and constant (trait) anger-styles of anger expression football players playing football in various leagues
- Tez No: 225782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı liglerde yer alan futbolcuların kişilik tipleri ile sürekli öfke-öfke ifade tarzlarının incelemesidir.Araştırma grubunu, 2007?2008 futbol sezonunda Ankara, İstanbul, Trabzon, Erzurum, Muğla ve Konya şehirlerinde profesyonel, paf ve amatör liglerde yer alan futbolcular oluşturmaktadır. Araştırmada çalışma grubu ise sayılan bu illerdeki profesyonel liglerde oynayan 133 futbolcu, amatör liglerde oynayan 121 futbolcu, paf liginde oynayan 46 futbolcu olmak üzere, toplamda 300 futbolcu oluşmaktadır.Araştırmada sürekli öfke ve öfke tarzlarının belirlenmesi için, orjinali 1983 yılında Spielberger tarafından geliştirilmiş olan The State - Trait Anger Scale (STAS) ve Türkçe uyarlaması 1994 yılında Özer tarafından yapılmış Sürekli Öfke ? Öfke Tarz Ölçeği (SÖ-ÖTÖ) ve 1975 yılında Eysenck ve Eysenck tarafından geliştirilmiş 1983 yılında Bayar tarafından Türkçeye uyarlanmış Eysenck Kişilik Envanteri araştırmaya katılan futbolculara uygulanmıştır.Verilerin çözüm ve yorumlamasında; frekans, Regresyon Analizi, Kruskal Wallis Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) Testi, gruplar arası farkı belirleyebilmek için Tukey testi kullanılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda; paf liginde yer alan futbolcuların sürekli öfke ve öfke tarzları ile kişilik tiplerinden psikotizm alt boyutu arasında anlamlı düzeyde ilişki varken, diğer alt boyutlar olan dışa dönük, nörotik ve yalan alt boyutlar arasında anlamlı düzeyde bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Amatör ve profesyonel ligde yer alan futbolcuların sürekli öfke ve öfke tarzları ile kişilik tipleri tüm alt boyutları (psikotizm, dışa dönük, nörotik ve yalan) arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuşturStatü değişkenine göre farklı liglerde yer alan futbolcuların sürekli öfke alt boyutu arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Statü değişkenine göre farklı liglerde yer alan futbolcuların öfke dış, öfke kontrol, dışa dönük ve nörotik alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık yokken, statü değişkenine göre farklı liglerde yer alan futbolcuların öfke iç alt, psikotizm ve yalan alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık vardır. Eğitim durumu değişkenine göre farklı liglerde yer alan futbolcuların sürekli öfke, öfke iç alt boyutları arasında ve kişilik tiplerinden yalan, dışa dönük ve nörotik alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık çıkmamıştır. Diğer alt boyutlar olan öfke kontrol, öfke dış ve kişilik tiplerinden psikotizm alt boyutu arasında anlamlı bir farklılığın olduğu saptanmıştırYıl değişkenine göre farklı liglerde yer alan futbolcuların sürekli öfke, öfke iç, öfke dış ve öfke kontrol alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Aynı şekilde kişilik tiplerinden psikotizm, dışa dönük, nörotik ve yalan alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Spora başlama yaşı değişkenine göre farklı liglerde yer alan futbolcuların sürekli öfke, öfke iç, öfke dış ve öfke kontrol alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Kişilik tiplerinden dışa dönük, nörotik ve yalan alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık yokken psikotizm alt boyutu arasında ise anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate personality types and constant (trait) anger-styles of anger expression football players playing football in various leagues. The population of the study comprises footballers playing in Professional, youth and amateur leagues in cities of Ankara, İstanbul, Trabzon, Erzurum, Muğla and Konya. The study group, on the other hand, consists of 300 players, 133 footballers playing in Professional leagues, 121 footballers playing in amateur leagues and 46 footballers playing in youth leagues in abovementioned cities.In the study, in order to determine constant (trait) anger and anger styles, footballers were administered The State-Trait Anger Scale (STAS), which was developed by C.D.Spielberger in 1983, its Turkish adaptation rendered by A.K.Özer in 1994 entitled Constant Anger-Anger Style Scale (CA-ASS) and Eysenck Personality Inventory, which was developed by H.J.eysenck and S.B.Eysenck in 1975 and adapted to Turkish by Bayar P. in 1983.In the analysis and interpretation of the data, Frequency, Regression Analysis, Kruskal Wallis Test, One Way Anova Test and to determine differences between groups Tukey Test was used.As a result of this study, it was found that there was a significant relationship between constant anger and anger styles and psychotic disorders sub-dimension of personality types of footballers in youth leagues whereas no significant relationship was discovered in other sub-dimensions of extrovert, neurotic and lie. On the other hand, a significant relationship was found between constant anger and anger styles and all sub-dimensions (psychotic disorder, extrovert, neurotic and lie) of personality types of footballers playing in professional and amateur leagues.There was no significant difference in the constant anger sub-dimension of footballers from different leagues in respect of status variable. While there was no significant relationship in anger-out, anger control, extrovert and neurotic sub-dimensions of footballers playing in different leagues in respect of status variable, anger-in, psychotic disorder and lie sub-dimensions footballers playing in various leagues displayed a significant difference in terms of status variable. In terms of education variable, no significant difference was observed between constant anger, anger-in, anger-out sub-dimensions and lie and neurotic sub-dimensions of personality types of footballers in various leagues. On the other hand, a significant difference was found between anger control sub-dimension and of the personality types, psychotic disorder and extrovert sub-dimensions.In terms of the year variable, there was no significant difference between constant anger, anger-in, anger-out and anger control sub-dimensions of footballers from different leagues. Likewise, there was no significant difference between psychotic disorder, extrovert, neurotic and lie sub-dimensions of the personality types. In terms of the variable of the age of starting sport, no significant difference was found between constant anger, anger-in, anger-out and anger control sub-dimensions of footballers from different leagues. While there was no significant difference between extrovert, neurotic and lie sub-dimensions of personality types, a significant difference was observed between the psychotic disorder sub-dimension .